В Бюлетин №12 (декември 2019 г.) на Център за икономически изследвания в
селското стопанство (CAPA) към Институт по аграрна икономика, се съобщава, че изследванията им за конкурентоспособността на зърнения сектор през последните 2 години – 2018-2019 показват задържане на високите равнища отговарящи на много висока конкурентоспособност.
При максимална стойност на индекса от 1, България през 2018 година има индекс от 0,79, а през 2019 г. се оценява на 0,76. Това означава, че
производството и стойността на човек от населението в страната превишава с около 5 пъти средните световни показатели.
В първите години на членството в ЕС, индексът на конкурентоспособност при зърнените култури е около 0,65, което отново е над средната стойност 0,5, а в последните години подобрение на конкурентоспособността продължава, което демонстрира достигнатия висок потенциал с оглед на разполагаемите поземлени ресурси и вътрешни потребителски нужди.
Общата площ с 5-те основни зърнено-маслодайни култури за следващата реколта по предвиждания на САРА ще възлезе на 2,71 млн.ха. През настоящата реколта оценките са, че те достигат 2,72 млн.ха.
През м.ноември, 2019 г. е отчетено най-голямото от началото на годината месечно увеличение на изкупните цени, като при хлебната пшеница ръста е от 5%. Въпреки растящите цени, те остават с около 11% по-ниски на годишна база.
(ПЗ)