Интервю на сп. „Практично земеделие”
Лозовият масив се намира на брега на река Дунав между с. Кошава и с. Гомотарци. Отглеждат се сортове: Гъмза, Шардоне, Совиньон Блан, Мускат Отонел , Ризлинг, Пино Ноар, Сира, Каберне Совиньон и др.
-Г-н Динов, според наблюденията Ви, в каква фаза от вегетацията са лозите и налага ли се стартиране на растителнозащитните практики?
-Лозите са във фаза 40 см летораст – видими реси, в която се налага да се започне растително защитна работа с комбинация от фунгицидите Делан Про и Серкадис.
-Бихте ли споделили какви комбинации от продукти на БАСФ ще приложите за защита на лозята от мана и оидиум?
-След Делан Про и Серкадис използвам преди цъфтеж с Орвего и Вивандо, след цъфтеж Кабрио Топ . При формирана на зърната отново Делан Про и Серкадис. Преди затваряне на гроздовете с Орвего и Колис, и при прошарване с Акробат Р и Кумулус.
-Защо ще приложите именно тези схеми с продукти на БАСФ в най-критичните фази от вегетацията за инфектиране с двете опасни заболявания и какво показва вашият досегашен опит?
-Прилагам тези комбинации поради ефикасността на продуктите на БАСФ, с тях успешно защитавам лозите от Обикновена мана и Оидиум. Това ни гарантира здрави лози и качествена продукция.
– С какво районът Ви е специфичен в лозарско отношение и какво предимство Ви дават продуктите на БАСФ?
-Районът, в който работя, е специфичен с това, че е до голям воден басейн (р. Дунав). Дневните температури през вегетацията са високи, а нощните прохладни, при което гроздовата продукция е с ясно изразени аромати според сорта. Почвите са излужени черноземи, леки песъкливи. Вината са ефирни с отлични качества.
-Благодаря, Ви!
Въпросите зададе: Яна Брезовска, гл. редактор на сп. „Практично земеделие”
07.05.2020 г.
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.