Проект за рехабилитация на обекти от хидромелиоративна инфраструктура е предложен в последния вариант на частта „Устойчиво селско стопанство“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) е заявил заместник-министърът на земеделието, храните и горите Георги Събев по време на видеоконферентна среща с представители на браншови организации в сектора (31 авг), съобщиха от земеделското министерство. Поводът за срещата е представянето на актуална информация за предложените проекти в областта на земеделието, предложени за финансиране от Механизма за възстановяване и устойчивост.
„Индикативната стойност на този проект е 150 млн. лева, като с него ще бъдат рехабилитирани 24 обекта за напояване и 43 обекта за предпазване от вредното въздействие на водите“ е уточнил заместник-министър Събев. Той е казал, че побраните обекти са въз основа на обратна връзка от бранша и Европейската комисия. Също така те отговаряли на критериите за най-лошо техническо състояние, най-голяма загуба на вода и не попадали в защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и не попадат в зони от Натура 2000.
В първоначалните предвиждания и подготовка на НПВУ – за хидромелиорации и обекти за напоителни системи се предвиждаха около 800 млн. лева безвъзмездни средства.
„С последните изготвени от Министерството на земеделието, храните и горите и изпратени към Министерския съвет варианти на проектни предложения размерът на безвъзмездните финансови средства по НПВУ за инвестиционна подкрепа в селското и горското стопанство достига близо 520 млн. лева“ е информирал Георги Събев.
Заместник-министърът е посочил и възможните направление за инвестиции по проект „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство“. Сред дейностите, които ще могат да бъда финансиране са: оборудване/съоръжения за прилагане на иновативни технологии за пестене на вода и ефективно използване и управление на водните ресурси (вкл. съоръжения за съхраняване на вода – резервоари, цистерни – системи за автоматизирано напояване и др.);инвестиции в мобилни кланични пунктове;- автоматизация и роботизация на отделните фази на производствените процеси (за растениевъдството – при напояване, торене, растителна защита, управление на климата, превенция от неблагоприятни климатични събития и др.; за животновъдството – въвеждане на системи за механизирано хранене, доене, поене и почистване, системи за управление и наблюдение на животновъдните стопанства, включително в пчеларството, системи за управление на тора, електропастири, GPS системи за идентифициране на постоянно затревени площи, дронове и др.) и други.
(пз)
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.