Общата стойност на търговията с агрохранителни стоки в ЕС (износ плюс внос) за януари-юли 2021 г. възлизаше на 183,8 милиарда евро, което е увеличение с 3,2% спрямо съответния период на миналата година. Износът е с почти 6% по-висок до 111,4 милиарда евро, като вносът спадна незначително с 0,2% до 72,4 милиарда евро. Това отразява общ търговски излишък от 39 милиарда евро за първите седем месеца на годината, което представлява увеличение от 18% в сравнение със същия период на 2020 г. Това съобщение е публикувано на интернет страницата та ЕК (https://ec.europa.eu)
В анализа се отбелязва, че най-голямо увеличение на износа се наблюдава при този за САЩ, чиято стойност нараства с 1,6 млрд. евро, или 13%. Това се дължи главно на износа на вино, спиртни напитки и ликьори, шоколад и сладкарски изделия. Наблюдава се и значителен ръст на износа за Китай (с 857 милиона евро повече), поради силното представяне на спиртни напитки и ликьори, зърнени и вино. Освен това през периода януари-юли стойността на износа нараства значително за Швейцария (450 милиона евро), Норвегия (352 милиона евро), Южна Корея (328 милиона евро) и Израел (257 мил.евро).
Продължавайки тенденцията, наблюдавана през 2021 г., най-големият спад в износа на селскостопански храни се наблюдава при тези за Обединеното кралство, като спадът е с 411 милиона евро. Макар че това представлява спад от 2%, той илюстрира възстановяване през последните месеци след намалените стойности на износа в началото на годината. Има също така забележимо намаление на стойността на износа за Саудитска Арабия (с 399 милиона евро), Алжир (141 милиона евро), Хонконг (110 милиона евро) и Кувейт (спад със 104 милиона евро).
Разглеждайки конкретни продуктови категории, през периода януари-юли се наблюдава голям ръст в стойностите на износа на вино (2,2 милиарда евро) и спиртни напитки и ликьори (1,1 милиарда евро), увеличение съответно с 30% и 32%. Други значителни увеличения на стойността на износа се наблюдават при рапичното и слънчогледовото олио (506 милиона евро), шоколада и сладкарските изделия (505 милиона евро). Има обаче значителен спад в износа на пшеница (с 1,3 милиарда евро) и на храни за кърмачета (718 милиона евро), като по-незначителни, но забележими намаления са регистрирани и при износа на масло (намаляване със 163 милиона евро), зеленчуци (намаляване на евро). 161 милиона), както и мляко на прах и суроватка (намаление със 100 милиона евро).
(ПЗ)
Снимка: pixabay
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.