Наскоро, уебсайтът на Европейският парламент /https://www.europarl.europa.eu/ публикува информация за емисиите от парникови газове по страни и сектори в ЕС, както и кои страни по света генерират най-много емисии.
Въглеродният диоксид (СО2) е парниковият газ, емитиран в най-големи количества, се казва в информацията, като се посочва, че той се генерира от много видове човешка дейност.
И още от публикацията (със съкращения):
-Другите парникови газове се емитират в по-малки количества, но те улавят слънчевите лъчи много по-ефективно от въглеродния диоксид, което означава, че техният ефект върху промените в климата също е значим. Метанът например оказва 80 пъти по-голям ефект от въглеродния диоксид в рамките на 20-годишен период.
Учените от Междуправителствената експертна група по измененията в климата към ООН посочват, че човешката дейност е отговорна за нарастване на световната температура с 1,1°C от началото на 20-ти век. Това става при изгарянето на въглища, нефт и природен газ, изсичането на гори и селскостопанската дейност.
Диаграмата по-долу показва кои са секторите, генерирали емисии на парникови газове през 2019 г.
Изгарянето на енергийни източници е отговаряло за 77% от емисиите, както тук се включват и емисиите от транспорта, които са били около една трета от всички емисии. Селското стопанство генерира 10,6% от общите емисии, а останалото се дължи на промишлени процеси и на третирането на отпадъци.
Парниковите газове остават в атмосферата за период, който варира от няколко години до хиляди години. Независимо от коя страна са емитирани, те влияят на климата по целия свят.
Какво представляват парниковите газове?
· Парниковият газ е газ в атмосферата, който действа като покритието на парник: той поглъща слънчевата енергия и топлината, която се отразява от земната повърхност, улавя ги в атмосферата и им пречи да отидат в космоса.
· Процесът води до парниковия ефект, който поддържа температурата на Земята по-висока, отколкото тя би била иначе, и оказва влиянеие върху живота на планетата.
· Много парникови газове в атмосферата се пораждат по естествен начин, но човешката дейност генерира допълнително големи количества. Това засилва парниковия ефект и допринася за глобалното затопляне.
(ПЗ)
Източник иконографики: https://www.europarl.europa.eu/news/bg/headlines/priorities/klimatichnite-izmeneniia/20180301STO98928/parnikovite-ghazove-vliianieto-na-razlichni-strani-i-sektori-infoghrafiki
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.