• Home
  • Новини
  • Над 12 000 дка гори ще бъдат третирани срещу борова процесионка през 2023 г.

Над 12 000 дка гори ще бъдат третирани срещу борова процесионка през 2023 г.

By on 12.01.2023 0 298 Views

Над 12 000 дка борови гори на територията на цялата страна ще бъдат третирани срещу борова процесионка, съобщават от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ). Площите са предвидени за въздушно пръскане след извършване на мониторинг на горските територии и направена прогноза за 2023 г. „Прогнозата е направена през декември и предстои да бъде актуализирана до 15 март, като бъдат включени и новоустановените силно засегнати горски територии и в други райони на страната. Боровата процесионка е вредител в иглолистните гори на Южна България. Наблюдаваното затопляне в последните години предразположиха разпространението на вида и в Северна България“, уточнява д-р инж. Петя Матева, експерт по лесозащита в Изпълнителна агенция по горите. „От началото на годината получихме сигнали от граждани за нападение от борова процесионка в горски територии и градска среда. Когато сигналът се отнася за силно нападение в горска територия, в повечето случаи площите вече предвидени за въздушно пръскане, а там където нападението е слабо, мониторингът продължава. Експертите ще проследят динамиката на развитие на вредителя чрез периодични наблюдения в иглолистните гори и залагане на феромонови уловки през юни за проследяване на летежа на пеперудите“, подчертава експертът.

От ИАГ уточняват, че през изминалата 2022 г. е извършено въздушно пръскане срещу борова процесионка в горски територии по южните части на Стара планина и в Родопите на обща площ от 6900 дка. В около 300 дка слабо нападнати борови гори е проведена и механична борба. За настоящата година се предвижда пръскане и на горски територии в Югозападна България.

Въздушното пръскане се извършва срещу новоизлюпените гъсеници, в периода от края на м. август до края на септември в зависимост от влажностно-температурните условия на средата, след контролно лесопатологично обследване и при спазване на разпоредбите на Закона за защита на растенията, Закона за горите, Закона за пчеларството, Закона за гражданското въздухоплаване и техните поднормативни актове и със щадящи природата продукти, които не допускат загуба на биоразнообразие.

Като цяло за страната боровата процесионка е доста разпространен насекомен вредител за иглолистните култури, се казва още в съобщението. Нанася повреди като причинява обезлистване на дърветата и забавя растежа им, но не ги унищожава. Белите пашкули, наблюдавани по върховете на боровете през зимния сезон, както и гъсениците, които живеят в тях могат да бъдат опасни за хората, предупреждават експертите. Те са покрити със силно алергизиращи парливи космици, поради което е добре да не се пипат с голи ръце, защото могат да предизвикат обрив.

(ПЗ)