• Home
  • Новини
  • Шест европейски земеделски асоциации искат мерки срещу неограничения внос от Украйна

Шест европейски земеделски асоциации искат мерки срещу неограничения внос от Украйна

By on 28.01.2024 0 281 Views

Шест асоциации, представляващи земеделски производители и производители от секторите на захар, зърнените култури/маслодайните семена, птиче месо и яйца, са изпратили писма до министрите на земеделието на всички страни-членки на Европейския съюз. Те изразяват силна загриженост относно въздействието на неограничения внос от Украйна и необходимостта да се подчертае пред ЕК необходимостта от съответно адаптиране на следващите автономни търговски мерки (АТМ) за Украйна. Писмата са подкрепени и от Български фермерски съюз (БФС), който е член на европейската организация на земеделските производители COPA – COGECA, се казва в съобщение на БФС, изпратено до редакционната поща на praktichnozemedelie.com.
В писмата си земеделските асоциации подчертават, че остават осолидарни с Украйна, но смятат че усилията за подпомагане на въвлечената във войната страна, са несправедливо разпределени между гражданите на ЕС, като селскостопанският сектор носи непропорционална и неустойчива тежест.
Опасяваме се, че ако механизмът за неограничен внос с Украйна се запази в сегашния си вид, без да се адаптира, оцеляването на производителите от ЕС като цяло и особено на производителите на зърнени култури, маслодайни семена, птиче месо, яйца и захар ще бъде застрашено, пише още в писмото. Реалността е такава, че либерализацията на търговията с Украйна оказва силно влияние върху селскостопанските пазари на ЕС, са категорични от асоциациите, изпратили посланието. И посочват данни, че внесените количества са се увеличили повече от два пъти за зърнените култури, маслодайните семена и птичето месо, а за яйцата – 6 пъти. Що се отнася до захарта, износът от Украйна за пазарната 2022/2023 г. се е увеличил 20 пъти в сравнение с периода преди либерализацията на търговията. Тези количества не се поемат от пазара, което оказва сериозно въздействие върху производителите от ЕС. Тази ситуация просто стана нетърпима за много производители в съседните страни, но вече се разпространява и в останалите държави-членки на ЕС и се влошава месец след месец, като вносните количества се увеличават. Виждаме, че земеделските производители във Франция, Белгия, Германия, Австрия, Нидерландия и Испания също са засегнати все повече и повече.
Подписалите писмото асоциации предлагат да се създаде система, която да гарантира, че местоназначението на всички пратки украински селскостопански продукти се определя преди влизането им в ЕС, и въвеждане на система, която да гарантира, че украинските продукти достигат до това местоназначение и не се озовават другаде. Освен това да се въведат прагове за внос на всяка селскостопанска стока, подлежаща на либерализация на търговията, въз основа на средногодишната или тримесечната стойност за комбинираните години 2021 и 2022. За всички продукти, внесени над този праг, следва да се изисква да бъдат изнасяни извън ЕС, и следователно само за транзитно преминаване през територията на ЕС. Измерването на количествата ще се основава на системата за наблюдение на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“.
Писмото е подписано и изпратено от името на следните асоциации: AVEC – Асоциация на преработвателите на птиче месо и търговията с птиче месо в страните от ЕС; CEFS – Европейска асоциация на производителите на захар; CEPM – Европейска конфедерация за производство на царевица; CIBE – Международна конфедерация на европейските производители на цвекло; Copa-Cogeca – обединеният глас на земеделските производители и техните кооперативи в Европейския съюз; EUWEP – Европейски съюз за търговия на едро с яйца, яйчни продукти, домашни птици и дивеч.
(ПЗ)
Снимка: pixabay