• Home
  • Новини
  • Министър д-р Тахов поиска ЕК да забрани вноса на яйца с произход от Украйна в България
24.09.2024

Министър д-р Тахов поиска ЕК да забрани вноса на яйца с произход от Украйна в България

By praadmin 0 139 Views

Европейската комисия да забрани вноса на яйца с произход Украйна в България. Това поиска министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство, който се провежда в Брюксел, пише в съобщение до медиите, разпространено от пресслужбата на МЗХ. Родното производство се оказва силно засегнато от вноса на пресни яйца за консумация от Украйна, е информирал министърът.

През първите шест месеца на настоящата 2024 г. е достигнал 2 618 тона, което на годишна база е петкратно увеличение. Обявените цени по вноса са значително под тези на българските яйца, което оказва сериозен натиск върху цените на вътрешния пазар, е допълнил още той. Министърът обосновава искането и с това, че предприетите до момента защитни мерки на ниво ЕС, не постигат очаквания възпиращ ефект и не са достатъчен фактор за облекчаване на ситуацията на пазара на яйца в България.

“Всяка държава следи за нормалното протичане на бизнес процесите в страната си в защита на интересите на своите земеделски производители”, е заявил министър Тахов пред медии в Брюксел. Той е подчертал, че целта е да се намери пресечната точка, на която да бъдат запазени правата на българските производители. “Ние сме за твърда подкрепа към народа на Украйна, но това по никакъв начин не трябва да коства фалити и да нарушава правата на нашите фермери”, е заявил още той. Министър Тахов е уточнил, че става въпрос за пресни кокоши яйца, което освен голямото напрежение е довело и до фалити на наши птицеферми. Към днешна дата вече искаме спиране на вноса на яйца докато регулираме пазара. Представили сме данни на ЕК на база, на които да вземе решение.

Участниците в Съвета са направили и преглед на втората година от изпълнението на стратегическите планове по Общата селскостопанска политика. Министър Тахов е подкрепил искането на Германия за увеличаване на индивидуалния таван на минималните помощи (de minimis) в сектор “Земеделие” до 50 000 евро на предприятие, както и на националните тавани. Позицията на България е, че сегашното предложение на Комисията е недостатъчно и непропорционално, което може да предизвика вътрешно напрежение в земеделския сектор.

(ПЗ)