• Home
  • Новини
  • Югоизточна Европа, в т. ч. и България, преживя 66 дни на силен топлинен стрес през лятото на 2024 г.
29.09.2024

Югоизточна Европа, в т. ч. и България, преживя 66 дни на силен топлинен стрес през лятото на 2024 г.

By praadmin 0 83 Views

Европейската служба за изменение на климата Коперник посочва, че екстремните температури в региони като Югоизточна Европа влияят върху благосъстоянието на европейците.

Това лято беше най-топлото, регистрирано в Европа, според Copernicus Climate Change Service (C3S) – но не за всички, пише Евронюз. Части от Северозападна Европа, включително Исландия и Ирландия, бяха по-хладни от средното. Северните и западните райони на Обединеното кралство също отбелязаха температури под средните и като цяло страната преживя най-хладното лято от 2015 г. насам.

В ярък контраст други части на континента претърпяха значителни периоди на екстремни горещини през сезона, продължава онлайн изданието. През юни например Италия и Турция бяха засегнати от горещи вълни с местни температури, достигащи 40° C на много места. Юли донесе високи температури в Италия, Гърция и България, а август донесе подобни условия в голяма част от Югоизточна Европа, включително Португалия и Испания. 

Като цяло Югоизточна Европа и Скандинавия преживяха най-горещите си лета в историята. По-специално в Югоизточна Европа имаше до 60 процента повече топли дни от средното.

Европа е най-бързо затоплящият се континент в света, като температурите се повишават около два пъти по-бързо от средното за света.

От службата Коперник (C3S) посочват, цитирани от Европюз, че общите температури над сушата на континента между юни и август са били с 1,54ºC по-високи от средните за периода 1991-2020 г. Това надвишава предишния рекорд, поставен през 2022 г., с 0,2ºC.

„Екстремните температури в региони като Югоизточна Европа влияят върху благосъстоянието на европейците, тъй като гражданите в този регион изпитват повече топлинен стрес от всякога.“, казва Саманта Бърджис, заместник-директор на C3S.

Югоизточна Европа преживя 66 дни на силен топлинен стрес през лятото на 2024 г. Това означава, че възприеманите температури са били 32ºC или повече.  Това е най-големият регистриран брой дни на топлинен стрес за региона с голяма разлика със среден брой дни със силен топлинен стрес през лятото около 29, обобщава медията.

Някои части на Испания и Турция дори претърпяха екстремен топлинен стрес, което означава, че температурите се усещат като 46ºC или повече – ниво, което е опасно за човешкото здраве. Топлинният стрес убива най-малко 175 000 души всяка година в цяла Европа, според оценки на Световната здравна организация (СЗО) от по-рано тази година, припомня Евронюз. Установено е, че това е водещата причина за смърт, свързана с климата в региона. 

(ПЗ)