Ефикасни решения срещу векторите на вирусни заболявания и трудните за контрол плевели при пшеница, ечемик и други житни култури от ЮПЛ
Добавянето на биостимулатор в началото на вегетацията подпомага братенето на пшеницата
Една част от площите с пшеница на територията на страната е вече засята. Наличието на влага в отделни райони и благоприятните температурни условия спомагат за дружното поникване и доброто развитие на културата. От друга страна това са предпоставки за развитието на трудни за контрол плевели, житни мухи и цикади. В добре изглеждащ на пръв поглед пшеничен посев може да се открият редица проблеми, водещи до редуциране на потенциала на културата.
При обиколка в страната (октомври, 2024 г.), екип на ЮПЛ България се натъква на много добре изглеждащ пшеничен посев в района на Русе. При обследване отблизо се забелязва голям процент нападнати и повредени растения от житни мухи и цикади. Цикадите са един от основните преносители на вирусни заболявания при пшеницата. Заболяването се забелязва напролет, когато започва да се развива и причинява редуциране на посева и добива.
Откриваме също наличие на голяма гъстота самосевка слънчоглед. Въпреки последните слани, самосевката остава неповлияна. Наблюдаваме и заплевеляване на трудни за контрол плевели като поветица, паламида и бял трън, великденче.
Какво е решението?
1.ЮПЛ препоръчва ЦИТРИН МАКС за справяне с неприятелите и векторите на вирусни заболявания. ЦИТРИН МАКС е доказан и предпочитан инсектицид от земеделските стопани.
2.За справяне с трудните за контрол широколистни плевели препоръката е КСАНАДУ в доза 10 г/дка.
3.Добавянето на биостимулаторът КАЛИБРА КАРБО подпомага братенето на пшеницата в този период.
Редовното обхождане на посевите и вземане на навременни мерки, запазват доброто състояние и потенциала на културата.
Посетете сайта на ЮПЛ България и се свържете с вашият представител, за да получите професионална консултация и информация за цялостни интегрирани технологии на компанията: www.upl-ltd.com/bg
На заглавната снимка: Георги Борисов, Търговски директор ЮПЛ България – обследване на пшеничен посев – Русе, октомври 2024 г.
Ларва на житна муха
Бял трън
Снимките са предоставени от ЮПЛ България
Б. р. – Текстът е публикуван в бр. 10/2024 г. на сп. „Практично земеделие“, който излиза от печат на 07.11.2024 г.