• Home
  • Растителна защита
  • торове
  • семена
  • Инж.-агроном Евелина Маринова: През последните няколко години успяхме да подберем за условията на България едно уникално портфолио царевица и други пролетници на световно ниво
13.11.2024

Инж.-агроном Евелина Маринова: През последните няколко години успяхме да подберем за условията на България едно уникално портфолио царевица и други пролетници на световно ниво

By praadmin 0 113 Views

II-ра част от интервюто на сп. „Практично земеделие“ с инж.-агроном Евелина Маринова, Търговски директор в Лидер Консултинг ЕООД, представител на австрийската семенарска компания SAATBAU LINZ

-Г-жо Маринова, Вие представлявате Лидер Консултинг ЕООД – основен партньор и официален вносител за България на семена от водещата австрийска семенарска къща SAATBAU LINZ. Бихте ли информирали за новостите в областта на генетиката и селекцията, които фирмата внедрява, за да предложи гъвкави сортове и хибриди, издръжливи на стрес и запазващи потенциалът им за добив. Какви са предложенията за Кампания 2025 в сегмента на пролетните култури?
Западните фирми отдавна започнаха да работят по термина „сухоустойчивост“ и да вкарват южна генетика в своите разработки. Селекционната дейност се развива бързо технологично, но за да се създадат сортове и хибриди с нови характеристики, минават години, а тогава условията може пак да са се променили в някаква нова посока. Затова селекцията е един непрекъснат процес на търсене и усъвършенстване. През последните няколко години ние успяхме да подберем за условията на България едно уникално портфолио царевица на световно ниво. SAATBAU LINZ през последните 20 години е превърнала селекцията на царевица в свой основен приоритет и аз знам с какво започнахме през 2015 година и с какво разполагаме сега като готови хибриди – революционно развитие на селекцията. Емблематични имена като Илюстрадо и Перацино, които ни бяха опора и са любими на много земеделци, отстъпват място на Естевио и Аленаро, а тази година ще предложим и още един авангарден хибрид – Антаро. Тези хибриди са в средния диапазон на зрялост, имаме огромен избор на ранни хибриди и няколко късни. Късният сегмент не е приоритет на SAATBAU LINZ. Селекционната дейност се е насочила основно в ранния, средноранния и среднокъсния регистър.
За пролетта имаме всичко, което може да се пожелае за полето. Слънчогледовите ни хибриди тази година се представиха много добре. Отново на високо ниво – КАРЕРА, един клиърфийлд плюс хибрид, а също и нашият ивичест слънчоглед, който отново е от клиърфийлд технологията, беше одобрен от земеделци и изкупвателни организации.
Много известна е нашата люцерна – ЛА РОКА остава най-търсеният сорт поради своята дълготрайност и сухоустойчивост, но вече се доказа и сортът ВЛАСТТА. Очакваме скоро и нови попълнения. Известна е нашата сила при бобовите – най-вече грах за зърно и фураж, припомням сортовете Тип, Ангела, най-новият протеинов Лумп, Арвика, Сириус за фураж, нашият овес МАКС, пролетен ечемик, тревни смески и др
.

По наша информация, от проведените открити полски дни на Лидер Консултинг с фермери в страната и получените резултати от многобройните ви опити в различни райони и през 2024 г., житните култури, селекция на SAATBAU LINZ – реализираха стабилни и устойчиви добиви. Бихте ли откроили пшениците, които са своеобразни лидери във вашето портфолио?
Разбира се, австрийската житна селекция се е радвала винаги на голям интерес. Нейната голяма заслуга е работата върху качеството. Ние сме свикнали да ядем всякакви боклуци с подобрители от „демокрацията“ насам, нали така делим живота си, но трябва да отбележа, че през последните години големите мелници, а също така и по-малки, но сериозни преработватели, проявяват много голям интерес към качествените пшеници и дори не си позволяват да купуват слаби пшеници.
Ние имаме няколко нива на качество, които са характерни за австрийската класификация – хлебопекарни групи, като предлагаме само две масови пшеници в група 5, после другите са във възходяща градация 6 и 7 с уникално качество и разбира се, нашата запазена марка – високопротеиновите групи 8 и 9, които не са за масова употреба. Те са за специални брашна и за земеделци, които имат желание и търпение да се научат да ги отглеждат, за което биват премирани от преработвателите.
Това, което се стремят да постигат австрийските селекционери през последните години е, да вдигат добивността при запазване на качеството. Най-продаваните ни сортове бяха досега и все още са Шевиньон и Апексус, първата е масова високодобивна хлебна пшеница, а втората е качествена високодобивна. Тази година набират сила новите сортове Леонидус – масов, супердобивна, а като добив плюс качество: Артимус и Камилус. В отделна статия ще им отделя внимание като потенциал за добив и качество и препоръки при отглеждането.
Не само пшеницата е важна за нас, ние имаме една от най-добрите генетики при ечемик, тритикале и ръж. Адалина, Венеция, Трибонус, Пауъргрийн – имена, които са всеизвестни.

На снимката: Евелина Маринова

Б. р. – Настоящата публикация е II-ра част от интервюто на сп. „Практично земеделие“ с г-жа Евелина Маринова, Търговски директор в Лидер Кносултинг ЕООД, инженер-агроном с дългогодишен стаж в българското земеделие. В следващите дни ще публикуваме и 3-тата част от отговорите на въпросите на изданието към г-жа Маринова, които тя беше любезна да ни предостави.

Пълният текст на интервюто може да прочетете в бр. 10/ ноември 2024 г. на сп. „Практично земеделие“, който е на вестникарския пазар от 07. 11. 2024 година.