14.11.2024

Ефикасни методи за борба с полската мишка (полевка/ровка) в есенниците – разрешени продукти

By praadmin 0 43 Views

Тя продължава да вреди, дори под снега

Мишевидните гризачи са едни от най-опасните неприятели по житните растения, но най-вредна е обикновената полевка (Microtus arvalis). Полевката е позната и като късоопашата мишка или ровка. Неприятелят вреди на есенниците от поникването им до зазряване на зърното и при висока численост добивът може да се намали до голяма степен. Полевката се размножава интензивно, ако температурата е над обичайната за сезона. Неприятелят е пластичен вид и лесно се приспособява към нови условия за живот.
Основната храна на полевката са сочните и зелени растения. Пшеницата, ако е нападната от полевка, има вид на подстригана, а оголените петна в посева се забелязват отдалече. Около дупките на неприятеля винаги има стъбла от житни и други растения, а в местата за хранене се виждат надробени остатъци от стъбла. Около дупките на полевката в една колония и между отделните колонии се образуват характерни пътечки, които са показателни за движението и активността на неприятеля.
Полевката изгражда гнездото си на дълбочина 30 см в почвата и го покрива със сухи треви и растителни остатъци. Тя прави ходове, които образуват колонии с много отвори на повърхността.
За обикновената полевка е особено характерна целогодишната ѝ активност, защото не събира хранителни запаси. Тя продължава да вреди, дори под снега.
За успешна борба с полевката се съчетават агротехнически и химически мерки. Към агротехническите се числят: правилно сеитбообръщение; намаляване на площите с повторки; бързо освобождаване на площите от растителни остатъци след жътва. Есенната дълбока оран играе важна роля в борбата с неприятеля, защото чрез нея пряко се унищожават гнездата на мишките и те остават незащитени от неблагоприятните метеорологични условия, както и от хищници и обикновено загиват.
От химическите мерки много ефективно е залагането на готови отровни примамки. При констатиране на численост от 1 – 2 колонии на декар се залагат примамки: Арвалин – 200 г/дка еднократно или дозата разделена на 3 по 66 г/дка – 5 броя на дупка в ход; Ратрон ГВ – 5 зърна в дупка/ход (внася се във всички стадии с апликатор или родентицидна кутия); примамката се поставя в ходовете на гризачите.

(ПЗ)

Б. р. – Статията е авторска и е публикувана в бр. 10/ноември 2024 г. на сп. „Практично земеделие“

Ако желаете да направите абонамент за списанието, за 2025 г., може да се обадите на тел. : 0888 585468

Снимка:pixabay – свободна