Обзор под това заглавие публикува онлайн тази седмица Евронюз (https://www.euronews.com). Очаква се поредица от фактори да намалят производството на зърнени култури в ЕС до най-ниското си ниво от 2007 г. насам, което ще предизвика тревога в сектора, се чете в статията.
Европа се бори с тежка криза в производството на зърнени култури, изострена от неблагоприятните климатични условия, високите производствени разходи при стабилни цени, ниското качество на продукцията и силната конкуренция от Украйна, пише авторът Херардо Фортуна. Според него комбинацията от тези фактори създаде перфектна буря за селскостопанския сектор в ЕС.
В анализа си Х. Фортуна разказва, че на среща с евродепутати по-рано тази седмица (18 ноември) служителят на Европейската комисия Пиер Баску е изразил загриженост относно производството на зърнени култури, което се очаква да достигне само 255,6 милиона тона тази година – 9% под историческата средна стойност.
„Този сезон беше особено предизвикателен поради поредица от неблагоприятни метеорологични явления за прибиране на реколтата“, е добавил той, подчертавайки как сушите в Югоизточна Европа и прекомерните есенни валежи са повлияли отрицателно както на количеството, така и на качеството на реколтата.
Служителят на ЕС е отбелязъл, че спадът в производството се дължи както на намаляването на земята, разпределена за зърнени култури, така и на спада на добивите в ключови региони. Франция, основен производител, беше засегната особено силно, като спадът на производството беше само частично компенсиран от увеличения в други области.
„Тази година във Франция губим пари. Ние просто не можем да поддържаме тази ситуация още дълго“, е обяснил пред Euronews Седрик Беноа, френски производител на зърнени култури, който е и председател на работната група по зърнените култури на земеделската асоциация на ЕС Copa-Cogeca.
Загриженост за качеството
Спадът е особено изразен при производството на царевица, оценено на 58 милиона тона – с 12% под историческата средна стойност. Междувременно реколтата от обикновена пшеница се прогнозира на 112,6 милиона тона, с 11% под средното.
Само при ечемика се очаква леко увеличение в сравнение с миналата година, но остава с 5% под историческата норма.
Въпросът обаче не е само в количеството; качеството също е основна грижа. Много реколти показват по-ниски нива на протеин или замърсяване с алкалоиди, токсин, който може сериозно да повлияе на пазарната стойност.
Според друг експерт от Copa Cogeca, това замърсяване е допринесло много партиди зърнени култури да бъдат понижени от храна до фураж или дори биомаса, което значително понижава цените за фермерите.
Цените остават ниски
Пазарът на зърнени култури беше изправен пред нестабилни цени през последните две години, движени от геополитически фактори и колебания в доставките. Въпреки ниските нива на производство в ЕС, глобалните конкуренти в Южното и Северното полукълбо отбелязват големи реколти, поддържайки цените потиснати.
„Ситуацията не е драматична, но очевидно можехме да очакваме по-добри цени в съответствие със спада в производството“, посочва Баску от Европейската комисия.
В допълнение към натиска, Европа е наводнена с по-евтини зърнени храни от Украйна, според Беноа от Copa Cogeca, което води до още по-ниски цени, докато производствените разходи скочиха до небето.
Въпреки че цените на торовете и фуража за животни паднаха с 8% през третото тримесечие на 2024 г., общите разходи за суровини остават значително по-високи, отколкото през 2020 г. Цените на торовете все още са сравними с нивата, наблюдавани в началото на 2020 г., а производствените разходи в ключови региони скочиха.
Например във Франция средните производствени разходи се повишиха от 1512 евро на хектар през 2021 г. до 2065 евро на хектар през 2023 г. По същия начин в Ирландия разходите се увеличиха от 1330 евро на хектар до 2199 евро на хектар през същия период. Средните цени в Румъния са в порядъка на 1235 евро на хектар.
Адаптация ПЗ.