Над 3,7 млрд. лв. по Стратегическия план са предвидени през следващите три години
На 29 ноември, т. г., започва приемът на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, която се прилага за първи път у нас. Това заяви министърът на земеделието и храните по време на откриването на XII-ия Национален агро семинар “Следващата селскостопанска революция“. Тридневният национален агро семинар, организиран от най-голямата браншова организация в България – Националната асоциация на зърнопроизводителите, събра в к. к. Албена над 500 земеделски производители, експерти и представители на компании, свързани директно с отрасъла и обезспечаването му с продукти, технологии и ресурси.
Министърт съобщи идруги новини, пряко ориентирани към развитие на сектор земеделие и се включи в два панела със позиции и коментари: „Държавата и фермерите“ и „Суша – поливно земеделие“
В рамките само на една година по линия на Стратегическия план ще отворим приеми за над 3.7 млрд. лв., съобщи още министър Тахов. Той информира още, че за 2024 г. по интервенциите са предвидени 1.429 млрд. лв., а през 2025 г. предстоят да се отворят общо 19 различни процедури за над 2,2 млрд. лева. Той допълни, че тези интервенции са едни от най-атрактивните и с широк спектър от дейности, целящи модернизирането на земеделието и развитието на местните икономики.
„До края на годината има не повече от 20 работни дни – ще изплатим над 1 млрд. лв. на земеделските стопани, като най-голямото ни плащане предстои по интервенцията „Основно подпомагане на доходите за устойчивост, по която са кандидатствали над 52 000 фермери“, съобщи министърът и подчерта, че се полагат усилия за връщане на традиционните срокове и нива на плащания.
„Имаме амбицията да платим всичките 10 интервенции за обвързано с производството подпомагане за животни, мярка 10 – агроекология, 11 – биологично земеделие. Продължават с пълна сила и плащанията по ПРСР (2014- 2020) и „Програмата за морско дело и рибарство“, каза още министърът.
Сред приоритетите на министерството е темата за напояването, която д-р Тахов определи като „ключова за развитието на сектора“. Той съобщи, че за първи път от десетилетия е изготвен стратегически план за модернизация и разширяване на напоителните площи, като целта е те да достигнат до 8 млн. декара. „Цел номер 1 за мен като министър на земеделието е изграждане на система за напояване в България“, заяви той и допълни, че „към момента вече са приключени и въведени в експлоатация съоръжения по 5 проекта, а до края на годината ще бъдат завършени още 5 обекта. Инвестициите на стойност 110 млн. лв. ще подпомогнат модернизирането на напоителните системи в страната и икономия на водата с минимум 50%“. Министър Тахов каза, че ще предложи от страна на МЗХ – в националния бюджет за 2025 годна да бъдат вписани 650 млн. лева – държавна помощ за подкрепа на ликвидност на земеделския сектор, финансов ресурс, който придоби популярност през последните години като „украинска помощ“.
В рамките на семинара министър Тахов заедно със заместник-министър д-р Лозана Василева взеха участие в дискусионен панел на тема „Държавата и фермерите: Заедно към просперитета на сектор „Земеделие“. На събитието присъстваха инж. Петър Димитров – министър на околната среда и водите, Снежана Благоева, пълномощен министър в Специалния комитет по селско стопанство в Постоянното представителство на България в Брюксел, председателят на селскостопанската академия д-р Виолета Божанова, доц. д-р Боряна Иванова, ректор на Аграрния университет, Кирил Вътев – бивш министър за земеделското министерство и др.
(ПЗ)