Кръгла маса на тема: „Предизвикателства и перспективи пред преработвателния сектор в България“ се проведе на 28 ноември 2024 г. в София. Срещата бе по инициатива на Сдружението на производителите на растителни масла и преработватели на маслодайни култури в България,се казва в прессъобщението на сдружението. Освен, че са отбелязали 30 години от създаването на Сдружението, домакините и гостите на форума маркират и актуалните проблеми и предизвикателства в сектора.
Яни Янев бе категоричен, че в нито един момент не е съществувала заплаха за България, продиктувана от вноса на слънчоглед от Украйна. Политиката на солидарност на България към исканията на Полша, Унгария, Словакия и Румъния в този аспект е нелогична. Основните количества зърно, маслодайни семена, олио и други селскостопански стоки преминават през тези страни, за което те получават такси за превоз и претоварни операции на тяхната територия, като от ЕС са инвестирани огромни европейски средства в пътна, железопътна и пристанищна инфраструктура.
От сектора са отбелязаали, че във връзка с продължаващите над 19 месеца затруднения при търговията със зърнени и маслодайни култури, продиктувани от защитните мерки и увеличаване на административната тежест.
През 2023 г. по официална информация от МЗХ, вътрешното производство на слънчоглед е 1,620 млн. , а вносът- от 492 хил. тона. Очакваната реколта за тази година ще бъде не повече от 1,4 млн. тона, количества, крайно недостатъчни за нуждите на преработвателите, които са над 4 млн. тона на годишна база. Многомилионните инвестиции в преработвателни мощности в българските заводи са в застой, а гарантират преработката на повече от 10000 тона слънчоглед дневно. Липсата на суровини води и до преустановена преработката или намален обема на преработка в редица български заводи.
Въпреки тези факти, участниците в кръглата маса категорично заявяват, че българските маслопреработватели не очакват шоково поскъпване цената на олиото. От Сдружението на производителите на растителни масла и преработватели на маслодайни култури в България, отбелязават, че са готови да предложат мерки и решения, които да спрат политиката на бавно задушаване на една от големите и успешни преработвателни промишлености, с устойчива до момента позиция на международния пазар. Участниците настояват за премахване административната тежест при вноса на суровини, като едно от възможните решения, както и подобрение диалога с държавата в това отношение.
(ПЗ)
Снимка: pixabay