• Home
  • Новини
  • ЕК със становище за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на констатираното огнище на чума по овце във Велинград
04.12.2024

ЕК със становище за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на констатираното огнище на чума по овце във Велинград

By praadmin 0 16 Views

На 2 декември 2024 г. между службите на Комисията и българския главен ветеринарен санитарен инспектор се проведе среща, на която се коментираха предизвикателствата, които България среща след потвърждаването на вируса на Чумата по дребните преживни животни (ЧДПЖ), както и за бързо прилагане на мерките за ликвидиране на заболяването, се казва в съобщение, публикувано на интернет страницата на БАБХ.

В тази връзка, днес – 03-12-2024 г., Дирекция G – Управление на кризи в храните, животните и растенията към Генералната дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ (САНТЕ) на ЕК е изпратила становище до изпълнителният директор на БАБХ, в което към България е отправен призив за незабавно прилагане на мерки за ликвидиране на констатираното огнище на ЧДПЖ съгласно Делегиран регламент (ЕС) 2020/687, тъй като по-нататъшните забавяния застрашават здравето на овцете и козите, не само на територията на България, но и на целия Европейски съюз, пише още в съобщениего.

От Дирекцията уточняват, че чумата по дребните преживни животни е силно заразно вирусно заболяване, засягащо овцете и козите, категоризирано като „болест категория А“, съгласно член 9, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) 2016/429, за което се изисква незабавно ликвидиране при откриването му.

В становището се посочва, че България е потвърдила инфекцията с вируса на ЧДПЖ в животновъден обект за овце, следвайки изискванията на член 58, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/429, Делегиран регламент (ЕС) 2020/687 и Делегиран регламент (ЕС) 2020/689, като се вземе предвид и Регламент (ЕС) 2017/625.

Лабораторното изследване е извършено в Национална референтна лаборатория, която е определена в съответствие с член 100 от Регламент (ЕС) 2017/625, посочена и публикувана на уебсайта на ЕС: Референтни лаборатории на Европейския съюз – Европейска комисия  European Union Reference Laboratories – European Commission.

От Дирекцията допълват, че след като инфекцията с вируса на ЧДПЖ бъде потвърдена в съответствие с горните разпоредби, не е необходимо допълнително вземане на проби за потвърждение, освен вземането на допълнителни проби като част от епидемиологично проучване в съответствие с член 11, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 202/687 и чл. 57 от Регламент (ЕС) 2016/429, е решено от компетентен орган.

Правото на второ експертно мнение, съгласно член 35 от Регламент (ЕС) 2017/625 се прилага за прегледи на документи или допълнителни тестове от друг квалифициран експерт и (ако е необходимо) – друга официална лаборатория, но такива искания не трябва да забавят задължението на компетентния орган за незабавно справяне с рисковете за здравето на животните, както е предвидено в член 35, параграф 4 от същия регламент.

(ПЗ)