Европейската комисия прие вчера (10 декемви 2024 г.) изменение на регламента „de minimis“ за селскостопанския сектор („ Регламент de minimis за селското стопанство “). Това съобщение е публикувано официалната интернет страница на Европейския съюз.
Регламентът позволява малка подкрепа в селскостопанския сектор от контрола върху държавната помощ, тъй като се счита, че тя няма въздействие върху конкуренцията и търговията на единния пазар. Ревизираният регламент ще влезе в сила три дни след публикуването му в Официален вестник и ще се прилага до 31 декември 2032 г.
Съгласно действащия Регламент за земеделието de minimis, досега, държавите-членки могат да предоставят подкрепа на селскостопанския сектор до 20 000 евро на бенефициент (25 000 евро, ако държавата-членка има централен регистър за регистриране на помощта de minimis ) за период от три фискални години без предварително уведомление за одобрение от Комисията. Освен тези тавани за бенефициент, всяка държава-членка на ЕС има максимална национална сума за такава подкрепа (така наречената „национална горна граница“), за да се избегне всяко потенциално нарушаване на конкуренцията.
Приетото на 10 декември, т. г. изменение включва следните промени:
Увеличаването на максималния таван de minimis за компания за три години от 25 000 евро на 50 000 евро, за да отрази няколко фактора, включително натрупания опит, както и развитието на пазара и изключителната специфична за сектора инфлация през последните години, както и в бъдеще гледане на очакваната инфлация до датата на изтичане на регламента.
Корекцията на „националните тавани“ , които се изчисляват въз основа на стойността на селскостопанската продукция на държавата-членка. Националните тавани се актуализират от 1,5 % на 2 % от националната селскостопанска продукция, а референтният период се удължава от 2012-2017 г. на 2012-2023 г. Това позволява да се вземе предвид увеличената стойност на селскостопанската продукция, особено през последните години, като по този начин се увеличи националната горна граница за всички държави-членки.
Заличаването на „секторната горна граница“ , което не позволява на държавите-членки да предоставят минимална помощ, надвишаваща 50% от националната горна граница за същия продуктов сектор.
Въвеждане на задължителен централен регистър на помощите de minimis на национално или европейско ниво. Това ще повиши прозрачността и ще намали административната тежест за земеделските стопани – предимно микродружества, които в момента използват система за самодеклариране. Освен това те вече няма да се нуждаят от самоконтрол за съответствие (понастоящем такива централни регистри са доброволни за държавите-членки).
Удължаване на срока на валидност на ревизирания селскостопански регламент de minimis до 31 декември 2032 г.
Изночник: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_6301