• Home
  • Новини
  • Агрономическият факултет към ЛТУ- София отбеляза 30-годишнината си с вълнуващо тържество и аплаузи
14.12.2024

Агрономическият факултет към ЛТУ- София отбеляза 30-годишнината си с вълнуващо тържество и аплаузи

By praadmin 0 84 Views

В петъчния ден (13. 12. 2024) бяхме свидетели на вълнуващо тържество – Агрономическият факултет към Лесотехнически университет (ЛТУ), София, отбеляза 30-годишнината от създаването си.

Многото присъстващи, изпълнили Аулата на ЛТУ – преподаватели, пратеници на почти всички висши селскостопански учебни заведения от страната, на специализираните институти към Селскостопанската академия, знакови учени от земеделската наука, бивши и настоящи студенти, представители на бизнеса, МЗХ и партньорски организации, се обединиха и около идеята, че това честване е и празник, посветен на възстановяване на агрономическото образование в София. Основите на което са поставени през 1921 г., със създаване на Агрономическия факултет към Софийския университет.


„Аз съм развълнуван и ще се опитам в 30 минути да Ви представя 30-годишна история, мисия почти невъзможна“, каза в словото си професор д-р Румен Томов, Декан на Агрономическия факултет към ЛТУ, обръщайки се с приветствие към форума. Той направи кратък исторически преглед на създаването утвърждаването на факултета като образователна структура, осигуряваща квалифицирани кадри за българското земеделие. Очерта постиженията, тежненията и успехите та преподавателския колектив, на бившите и настоящи възпитаници. Разбира се, постави акцент и на перспективите на висшето учебно заведение.
Професор Р. Томов показа и коментира няколко документа и много писма (в папка), включващи и запазени за историята огромните усилия на доц. д-р Георги Тренчев, основният радетел и двигател за възстановяване и създаване отново на Агрономически факултет в София, което предизвика бурни аплодисменти в залата. „Упоритост и успех в крайна сметка да възстанови агрономическото образование в София. За малко доц. Тренчев да успее да възстанови емблематичната сграда на Агрономическия факултет дарена от фондацията Рокфелер (1928 г.), където сега се помещава Софийския районен съд“, припомни деканът. И още: „В крайна сметка доц. Г. Тренчев успява да възстанови агрономическото образования и това се случва в Лесотехнически университет, София“. През ноември 1994 г. се приемат първите документи утвърждаващи факултета – първият списък на факултетният съвет, първият учебен план. И започва борбата за утвърждаване на факултета, от което най-важно е държавната поръчка. „Така или иначе, учебната година се открива на 20 февруари 1995 година“, посочи деканът.
С богат снимков материал от екрана – в залата оживяха снимки на първите студенти, на първия випуск – 22 випускници -дипломира ли се през 1999 година, както и много други архивни материали. Деканът разказа и за настоящите функционалности на институцията, като сподели гордостта си от постиженията на студентите и преподавателите, и участието им в много проекти, реализирани успешно.


С аплаузи, форумът посрещна на трибуната първия декан на факултета доц. д-р Георги Тренчев, който каза, че е изключително щастлив да присъства на тържеството. „Обичам всички ви, които сте тук, и щом сме заедно, ние сме оставили следа във вас“, обърна се към присъстващите той. И както подобава на изтъкнат учен, уважаван и обичан преподавател и деец в развитието на земеделие в страната, Георги Тренчев разказа, защо в исторически план Агрономическият факултет, още от създаването си през 1921 година към Софийския университет, е значима образователна и културна институция. Той посочи имената на първосъздателите, сред които: проф. Янаки Моллов – първият декан на Агрономически факултет два пъти и министър на земеделието, известно време и министър на просветата (освен всичко друго, той осигурява земята за построяване на сградата на факултета на бул. “Драган Цанков, № 8, гр. София и активно участва в убеждението на Рокфелеровата фондация да инвестира в започнатия вече строеж). Спомена и имената на други изтъкнати дейци по онова време на земеделската наука в България с голям принос за развитието й, повечето възпитаници на авторитетни научни звена в Европа: проф. Жельо Ганчев, проф. Иван Странски, академик Неделчо Неделчев, (оказал трайно въздействие за развитието на лозарството е нас, както и за формиране на учениците му: проф. Здравко Занков, проф. Христо Тодоров), проф. Димитър Атанасов, академик Георги Хлебаров, проф. Иван Иванов, чл. кореспондент проф. Минчо Кондарев, проф. Рада Балевска, акад. Никола Платиканов и още много други. През този период – 20-40- те години на миналия век значителна е и ролята за утвърждаване на земеделското образовани в страната и на земеделски училища в Садово, Образцов чифлик – Русе, Плевен. Подчерта и приноса на земеделските техникуми в Кюстендил, Кнежа, Стара Загора, Ловеч, Павликени, Дупница, Пещера и др., където учениците получават солидни теоретическа познания и практически умения. Припомняйки историята на развитието на агрономическото образования у нас, доц. Г. Тренчев още веднъж посочи, че първосъздателите са учили в Европа, но се върнали в страната да реализират делото, опит, който и сегашните студенти могат да повторят.
На трибуната последователно застанаха и другите декани на факултета, поели ръководството след д-р Тренчев. Приветствия поднесоха много от присъстващите. Спонсори на събитието са опериращи в агробизнеса фирми, в повече от които работят агрономи – възпитаници на факултета: Кортева България, ФМС Агро България, Суммит Агро България, Агро център „Магнолия“ и др.
Имаше спомени, сълзи и оптимизъм, както подобава за съобщество на хора обединени в идея за развитие на една от най-уважаваните науки и практики в цивилизационното развитие на човечеството – земеделската.
Яна Брезовска, Драган Брезовски, сп. „Практично земеделие“