✔До 15 февруари 2025 г., работна група трябва да разработи цялостно и приложимо ръководство за контрол на черната златка, което да помогне на овощарите да защитят насажденията си
Необходимостта от бърз и комплексен подход за справяне с проблема с намножаването на неприятеля черна златка (Capnodis tenebrionis) при трайните насаждения е бил обсъден на среща в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се казва в информация, публикувана на интернет страницата на агенцията. Разговорът се е провел по искане на Национална браншова камара „Плодове и зеленчуци“.
В срещата са участвали заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев, заместник-изпълнителният директор на БАБХ проф. д-р Оля Караджова, експерти от МЗХ и Агенцията, представители на браншови организации на производители на плодове.
Проф. д-р Оля Караджова е информирала, че за справяне със ситуацията са създадени две работни групи за биологичните агенти и за разработване на мерки за контрол на неприятеля. Основен фокус на участниците в двете групи са актуализиране на списъка на биологичните агенти, които могат да се прилагат на територията на Република България и разработване на Ръководство за прилагане на мерки за контрол на черна златка (Capnodis tenebrionis), четем в информацията.
Заместник-министър Янислав Янчев е подчертал значението на проблема, като е заявил, че производството на плодове е от значение за продоволствената сигурност. „Проблемът може да бъде решен само с бързи действия и комплексен подход от страна на МЗХ, БАБХ и земеделските производители“, посочва той.
В рамките на дискусията е станало ясно, че първата работна група е определила биоагенти (ентомопатогенни нематоди), които могат да бъдат използвани за контрол на черната златка. Очаква се официална заповед на министрите на земеделието и храните и на околната среда и водите за тяхното прилагане.
Основната цел на работната група, свързана с мерките за контрол с неприятеля, остава до 15 февруари 2025 г. да бъде разработено цялостно и приложимо ръководство за контрол на черната златка, което да помогне на овощарите да защитят своите насаждения.
Проф. Караджова е допълнила, че на проведено заседание на Съвет по продукти за растителна защита в БАБХ са приети пет продукта за растителна защита. Два от тях са подходящи за биологично, а три за конвенционално производство, като се очаква въпросните продукти да бъдат разрешени за употреба за контрол на черната златка.
Производителите получиха информация за процедурите в БАБХ за разрешаване на продукти за растителна защита, включително разширяване обхвата на разрешението за продукти на растителна защита (минимална употреба) и за ограничена и контролирана употреба на продукти за растителна защита за период от 120 дни, съгласно действащите разпоредби.
Източник: текст и снимка: https://bfsa.egov.bg