Интервю на сп. „Практично земеделие“ с г-н Петко Василев, Управител на KWS България
✔През последните 2 години интересът към слънчогледовите хибриди на компанията нараства прогресивно
-Г-н Василев, „опарени“ от изключителната суша и екстремните температури през миналата година, когато добивите от пролетниците се сринаха, производителите на царевица у нас (а и не само в страната) търсят сухоустойчиви хибриди в различните групи на зрелост. Какви са предложенията на фирма KWS на българския пазар за Сезон’2025, които ще оправдаят инвестициите на стопаните в условията на засушаване?
–Здравейте, всъщност изминалата 2024 г. беше пикова в една поредица от години, белязани от изключително сухи условия – 2022, 2023 и 2024 със сигурност, но също така и общо седем от последните десет години. Друг фактор, който съществено отличи 2024 година от предходните, бяха много по-високите температури по време на вегетацията на пролетните култури, и най-вече значително по-ранното им настъпване, в по-голямата част от страната още в средата на юни, което съществено попречи на правилното развитие на културите и оказа много негативно влияние в най-важните няколко фази – тази на залагане на добива, впоследствие при опрашване и накрая – при наливане на зърното. За последните две споменати фази, климатичният фактор беше вероятно най-неблагоприятен, в сравнение с последните 20 и повече години.
Това са климатични тенденции, които ясно се наблюдават през последните години и не е сложно да се предскаже, че и занапред ни очакват сухи и горещи лета, с липса на валежи, повишаващи се температурни амплитуди, картина, която се наблюдава във всички климатични модели, които се използват за изготвяне на дългосрочни прогнози за нашия регион.
В отговор на това, KWS още преди повече от 10 години насочи секеционните си усилия в царевица, културата която най-силно се влияе от тези негативни фактори, в посока сухоустойчивост и толерантност към високи температури. Целта е да бъдат получени хибриди, с повишена стабилност на добива дори и при ярко изразени неблагоприятни условия – първите такива продукти бяха въведени на пазара преди 6-7 години, обединени под бранда ClimaControl3. В момента актуалните хибриди от тази технология, имат силно подобрен производствен профил спрямо предшествениците си, а и спрямо конкурентни хибриди – както по отношение на потенциала, така и най-вече по отношение на стабилността на добива при подобни апокалиптични условия. Може би ще прозучи нескромно, но според мен царевичните хибриди на KWS, към момента са най-подходящите за наблюдаваните в страната условия. Това се доказа и през изминалата 2024 година и поради тази причина, въпреки липсата на какъвто и да е ентусиазъм за царевица у земеделските производители към момента, хибридите на KWS и особено тези от портфолиото ClimaControl3 се радват на съществен интерес, а количествата от някои от тях са вече на приключване или дори изчерпани. Тук мога да отлича най-вече KWS Гиро, KWS Олтенио, KWS Хиполито и KWS Аднано, хибриди, които имат най-доброто съчетание между потенциал и стабилност на добива, в комбинация с отлична толерантност към негативните климатични фактори.
-Освен че предлагате хибриди царевица от ново поколение, с доказано представяне в полетата на България, имайки предвид огромният опит и ангажимент на компанията към клиентите й, може ли да споделите какви са най-общо технологичните препоръки на вашите експерти за устойчиво производство на царевица, въпреки сушата и другите неблагоприятни външни влияния?
-По отношение на технологичните препоръки – напоследък все по-голям интерес има от страна на земеделските производители към технология на производство с минимални или без обработки, която има своите сериозни аргументи по отношение на запазване на влагата и оптималното използване на ограничените ресурси в сухи условия. Тук искам да подчертая, че тази технология може да бъде успешна само при прилагане на пълния комплекс от мероприятия, включвайки използване на междинни/покривни култури, адаптирана схема на хранене и подхранване, както и специализирана механизация. За съжаление не липсват и случаи, в които резултатите при този тип производство не са оптимални, най-вече поради допускане на грешки или липса на някой от съществените и важни елементи на тази технология. От друга страна, редица наши клиенти и партньори успяват да постигнат най-високи резултати в регионите си, отбелязвайки съществена разлика в добива, спрямо съседни полета, именно благодарение на използване на No Till технология, в пълния и смисъл.
Изборът на технология зависи от изключително много фактори, като най-важните от тях са климатичния профил на микрорегиона, типа и състоянието на почвата, избрания сеитбооборот. Независмо от избраната технология, много е важна правилната грижа за почвата, поддържане на почвеното разнообразие и стимулиране на почвеното здраве. Известни са редица добри практики, част от които съм изброил по-горе, а напоследък се предлагат и различни продукти, основно с органичен произход, които помагат за изпълнението на тези задачи.
Независимо от избраната технология искам да отправя една изключително важна препоръка към земеделските производители, по отношение на семената. На първо място – цената не е единствения важен критерий при избора на продукт, даже много често зад по-ниска цена могат да се крият някои „капани“, като ниска кълняемост и кълняема енергия, лоша заготовка и калибриране, които впоследствие да доведат до ниски резултати и оттам до финансови загуби. Разлика от 2-3 лева на декар в цената на семената, се компенсира лесно, само от 3-4 кг положителна разлика в добива. Загубата в добива обаче, а оттам и финансовата загуба, причинена от лоши качествени параметри на семената, ще надхвърли далеч удоволствието от спестените при покупката на семена пари.
Без значение дали производителите ще се спрат на селекцията на KWS – подбирайте внимателно не само генетиката, но и качеството на заготовката и сеитбените параметри. В трудни години оптималните параметри водят до качествена разлика в посева, а оттам и съществена количествена разлика в добива.
–България е голям нетен производител на слънчоглед- на първо място на човек от населението и неговото производство е стуктуроопределящо за отделни стопанства. Какви са новите предложения на KWS България при културата?
–Селекционната програма на KWS вече навлиза в 14-тата си година, време, което се оказа напълно достатъчно за създаване на силно поколение от изключителни хибриди, в тази традиционна за страната ни култура. Макар за известно време KWS да беше свързван основно с успехите ни в царевица, през последните 2 години интересът към слънчогледовите ни хибриди нараства прогресивно. През всяка от тези последни години удвояваме продажбите си, което се дължи най-вече на много убедителните им резултати, на полетата в цялата страна. С най-пълна сила тoва важи за SU (Sulfonylurea) толерантните ни хибриди – Сувекс SU и Арнетес SU. Последният, подобно на царевичното ни портфолио, показва изключителна устойчивост към стрес, причинен от суша и високи температури. Добивните им резултати са повече от впечатляващи, особено на фона на много трудната година, с нисък производствен профил. Имаме много добри предложения и в Clearfield® сегмента, а също и при Високоолеиновите слъчногледи. Към момента търсенето, което регистрираме за идната пролетна сеитба, вече сериозно надхвърля миналогодишните ни продажби, което не само ни прави оптимисти, че отново ще постигнем добри резултати, но и ни показва, че генерално сме на правилния път в културата слънчоглед.
В момента изпитваме и няколко нови продукта, които по традиция сравняваме с най-доказаните на пазара конкурентни продукти и които вероятно ще бъдат въведени на пазара още през следващата сеитбена кампания. Техните резултати отсега ни дават много сериозни основания да вярваме още повече, че KWS има своето заслужено място сред лидерите и в слънчоглед.
-Благодаря, Ви!
Въпросите зададе: Яна Брезовска, гл. редактор на сп. „Практично земеделие“ ; www.pratichnozemedelie.com
Б. р. – Интервюто е публикувано в бр. 1/януари 2025 г. на сп. „Практично земеделие“. Изданието може да бъде намерено н разпространителската мрежа в цялата страна. Подробности за абонамент: 0888 585468.