13.01.2025

Новости и иновации при слънчоглед от CORTEVA™ за Сезон 2025

By praadmin 0 38 Views

Слънчогледовият хибрид P64LE280 се налага като един от водещите в портфолиото на Pioneer®

Иван Дражев, Продуктов мениджър Семена и Растителна защита за България и маркетинг мениджър Балкани в Corteva™ споделя специално за сп. „Практично земеделие“ и уеб страницата на изданието www.praktichnozemedelie.com:

Културата е стратегическа за България и се отглежда на големи площи. Страната ни е най-големия производител на слънчоглед на човек от глава на населението в света. Интензивно се работи както в селекцията на нови хибриди така и в растителната защита. В селекцията на нови хибриди слънчоглед от Corteva Agriscience™ предлагаме нови и утвърдени продукти. На първо място в ExpressSun® технологията предлагаме най-новият ни експрес толерантен линолов хибрид P64LE280 (средно ранен). Характерно за него е, че е високодобивен хибрид, който е подходящ както за интензивни, така и за екстензивни условия на отглеждане. Подходящ е за нормални, а също и за по-сухи условия. Специално за P64LE280 (което е откритие на Българския екип), изпитван две поредни години в полупланински условия, е че се представи много добре. Например в с. Гостилица, община Дряново (всеки може да провери какви са почвено климатични условия в това селище) – там, през 2023 и 2024 година, хибридът даде за тези условия доста хубав добив и абсолютно покрива критериите за висококодобивен слънчоглед. Другото важно качество за хибрида е, че той е с най-новия ген за генетически контрол на една от най-важните и вредоносни болести, които се развиха в страната – маната по слънчогледа. P64LE280 притежава абсолютна устойчивост срещу всички раси мана, включ. и на най-новите вирулентни, които се наблюдават през последните 4-5 години в нашата страна. Следващото голяма предимство на хибрида е, че той има генетическа устойчивост на всички раси синя китка в нашата страна, включ. най-вирулентните G+. Това е изключително важно, защото контролът на синята китка при експрес-толерантните хибриди се осъществява само и единствено с генетика.

Снимка: https://www.facebook.com/CortevaBG

Така че тук фирмата покрива всички критерии на земеделските производители по отношение на добивност, устойчивост на болести, устойчивост на синя китка, толерантност на сухи и стресови почвено-климатични условия. Така че, предлагам на земеделските производители, нека да опитат на определена площ хибрида P64LE280. Няма да се разочароват. Искам да прибавя още, че през 2024 г. Corteva Agriscience™ изпита този хибрид на около 120 локации в нашата страна. Във всеки един от регионите (без Кърджали и Смолян) продуктът беше изпитван и показа перфектни резултати.
При слънчогледа – от гледна точка на растителната защита, внедряваме два нови хербицида, които съдържат новото активното вещество Arylex™ (халауксифен-метил) от нова химична група и нов начин на действие. Търговското има на единият хербицид е Вибала™, като наскоро предстои официалната регистрация в страната и на другия. Тези два вегетационни хербициди ще контролират определен набор от широколистни плевели, които са проблемни. От тях – на първо място амброзия – плевел който вече е голям проблем за определени части на Северна България, особено по границата със Сърбия и поречието на р. Дунав (Видински, Врачански, Монтански райони и др.). На второ място – бяла куча лобода. Там се вижда изключителният ефект на хербицида, тъй като контролира този плевел дори на височина 40 см, а ефектът се вижда след 5-6 часа. Откритие на българския екип на Corteva Agriscience™ е контрола на канадска злолетница – перфектна ефикасност. Също така контролира успешно абутилон, бутрак/свиница, див синап, див коноп, щир.
Така че земеделските производители имат надеждно решение, което могат да използват във всички технологии при слънчогледа – конвенционална, ExpressSun® технология, Clеarfied® и Clierfield® Plus технологиите. Фазата на приложение при слънчогледа е достатъчно дълга – от 4-ли лист на културата до бутонизицация. Така че, моментът на приложение се избира спрямо фазата на развитие на плевелите. Разбира се, за определени плевели се пръска в по-ранна фаза от развитието им, за други в по-късна – но производителите могат винаги са се обърнат за консултации към регионалните представители на фирмата.

ПЗ

Б.р. – Статията е авторска и е публикувана в бр. 1/януари 2025 г. на сп. „Практично земеделие“. Изданието може да се намери в разпространителската мрежа в страната от 10 януари т. г.