• Home
  • Новини
  • Полша се стреми да излезе от задънената улица на ЕС по отношение на дерегулацията на ГМО
15.01.2025

Полша се стреми да излезе от задънената улица на ЕС по отношение на дерегулацията на ГМО

By praadmin 0 12 Views

След 18 месеца (от юли 2023) правителствата на държавите-членки в ЕС все още не са се споразумели кога нов клас генетично модифицирани култури може да се третира като еквивалентен на конвенционалните сортове и дали на производителите (селекционерите) трябва да бъдат предоставени монополни права чрез патенти, пише Евронюз в онлайн новинарска статия от тази седмица (09. 01. 2025).

Полша прие ротационното председателство на ЕС на 1-ви януари т. г. и ще го администрира до края на юни.

Варшава ще се стреми да придвижи напред спрялото предложение за премахване на ново поколение генно редактирани растения от строгите изисквания на ЕС за лицензиране и проследимост, прилагани към конвенционалните генетично модифицирани организми (ГМО), показват изтекли документи, с които Евронюз се е запознала.

Медията припомня, че Европейската комисия предложи през юли 2023 г. културите, създадени с помощта на „нови геномни техники“ (NGT), да бъдат изключени от стриктното регулиране съгласно Регламента за ГМО от 2001 г., но правителствата не успяха да постигнат съгласие как точно да дефинират такива продукти и дали трябва да бъдат патентоспособни.

Само седмица след като пое председателството на междуправителствените политически преговори като ротационен председател на Съвета на ЕС, Варшава иска да отхвърли призива на Унгария за повторно отваряне на цялата политическа дискусия – вместо това се връща към по-ранен план на определението и се фокусира върху издаване на патент, пояснява Евронюз.

Настоящият закон позволява на правителствата в ЕС да забраняват отглеждането на ГМО на тяхна територия – дерогация, която почти всички държави-членки, с особено изключение на Испания, използват.

„За сегашното председателство е ясно (б. р. – Полша), че само чрез справяне с опасенията, свързани със съществуването на патенти върху растения, получени от NGT, може да се постигне квалифицирано мнозинство“, пишат полски служители в мотивационна бележка към компромисно предложение от 7 януари и видени от Euronews. В статията са цитирани експерти, които се противопоставят на предложението на Полша.

В допълнение се съобщава, че предвижда правителствени делегати да обсъдят полския компромисен текст при закрити врати в Брюксел на 20 януари. Ще е необходимо споразумение на ниво министри, преди Съветът да може да започне финални преговори с Европейския парламент, коментират авторите на публикацията.

(ПЗ)