Автор: Доц. д-р Винелина Янкова
ИЗК „Марица”-Пловдив
1.Паразитоидни насекоми използвани като биоагенти за растителна защита
Encarsia formosa е паразит по оранжерийната белокрилка (Trialeurodes vaporariorum). Eretmocerus eremicus паразитира по Bemisia tabaci и Trialeurodes vaporariorum.
Паразитът Aphidius colemani е много ефективен за биологичен контрол на листни въшки, особено Aphis gossypii и Myzus persicae.
(На заглавната снимка в тази публикация – Опаразитена листна въшка от Aphidius spp.)
Опаразитената от Aphidius въшка се превръща в кафява мумия, от която след около 10 дни се появява нов паразит.
Паразитите Dacnusa sibirica, Diglyphus isaea и Opius pallipes се използват за биологична борба срещу листоминиращите мухи. Тези паразити са местни за Европа и е възможно естествено да присъстват в оранжериите.
2.Хищни насекоми използвани като биоагенти за растителна защита
Aphidoletes aphidimyza e дребна муха (галица), която е активна нощем. Женските летят до колониите от въшки и снасят купчинки от яйца. Ларвите на Aphidoletes, са активни хищници. Хищникът се размножава бързо за кратък период от време. Aphidoletes се използва основно при масово колонизиране от въшки.
Macrolophus pygmaeus е хищна дървеница по белокрилката, трипсовете и доматения миниращ молец. Във всички етапи на развитие хищникът е много подвижен, може да се храни и контролира неприятелите.
Nesidiocoris tenuis хищник по белокрилка и доматен миниращ молец.
Orius laevigatus хищна дървеница по трипса.
Amblyseius swirskii е хищник върху различни малки насекоми и техните яйца, ранните стадии от развитието на белокрилките, ларви на трипсове. Неговото развитие е доста кратко, около седмица. За биологичен контрол срещу трипсове и белокрилки е препоръчително да се внесе превантивно по време на цъфтежа на културите. Може да се използва в комбинация с други биоагенти като, Orius spp. и Eretmocerus eremicus.
Hypoaspis aculeifer е почвен акар, който се храни с малки насекоми и нематоди. Може отлично да контролира трипса, като атакува какавидите в почвата.
Phytoseiulus persimilis e специализиран хищник по тетраниховите акари.
Steinernema feltiae е полезна нематода, която атакува много насекоми, обитаващи почвата, като какавидиращи трипсове. Нематодите навлизат в тялото на насекомите през отворите и освобождават бактерия, която убива насекомото гостоприемник.
На пазара се предлагат биоагенти в удобни за приложение, транспорт и съхранение опаковки. Необходимо е спазване на изискванията за тяхното внасяне и опазване за да са достатъчно работещи и ефективни.
3.Микробиоагентите са причинителите на болести – вируси, бактерии и гъби. Те са основата на микробиологичния метод за борба. Този метод използва срещу неприятелите микроорганизми и продукти от жизнената им дейност. Патогените са организми, които причиняват фатално заболяване при неприятелите. Днес на пазара се предлагат готови стандартизирани биопродукти, лесни за употреба. Такива са: Натуралис (а. в. Beauveria bassiana щам АТСС 74040), Рапакс (а. в. Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki щам EG 2348), Хеликовекс (а. в. Helicoverpa armigera nucleopolyhedrovirus Hear NVP, DSMZ-BV0003 – 7,5 x 1012 вирусни тела/литър) и др.
4.Ботаническите пестициди или така наречените фитопестициди са получени от растителни източници. Принадлежат към групата на биопродуктите за растителна защита. Те не представляват заплаха за околната среда и за човешкото здраве. Спектърът от тези продукти непрекъснато се разширява, което налага познаване механизма на тяхното действие.
В търговската мрежа се предлагат стандартизирани продукти за растителна защита на базата на растителни екстракти. Към тази група принадлежат препаратите с активно вещество азадирактин (Ним Азал T/С, Азатин ЕК, Ниимик Тен, Ойкос и др.), екстрахирани от зърната и вегетативната маса на дървото ним (Azadirachta indica) (Meliaceae).
Друга група фитопесстициди са пиретрините – екстракт от пиретрум (хризантема) (Chrysanthemum cinerariaefolium) (Asteraceae). Инсектицидната активност на пиретрума се осигурява от шест съставни естери известни като пиретрини. Към тази група принадлежи продуктите Абанто, Крисант ЕК, Натюр Брейкър, Пирегард.
Има продукти за растителна защита с активно вещество портокалово масло. Продуктите действат контактно. Имат добра биологична активност срещу белокрилки, листни въшки, трипсове и акари (Лимоцид, Ороцид плюс, Прев-голд и др.).
Секторът на биоземеделието е един от най-бързо развиващите се в световен мащаб. Тенденцията е към увеличаване на производителите и потребителите, търсещи биопродукти. Мотивацията за това варира от загрижеността за собственото ни здраве до опазване на природата.
Снимка: авторът
Б. Р. – Тази статия е авторска и е част от по-широкообхватна публикация в бр. 1/януари 2025 г. на сп. „Практично земеделие“. Изданието може да бъде намерено в разпространителската мрежа в страната. Подробности за абонамент: 0888 585468.