• Home
  • Растителна защита
  • торове
  • семена
  • Милен Мильов от Байер: Сега, при слабите пшеници, се налага изключително внимание към риска от натиск на ефемери и от възможната поява на фузариум и снежна плесен при застудяване и сняг
03.02.2025

Милен Мильов от Байер: Сега, при слабите пшеници, се налага изключително внимание към риска от натиск на ефемери и от възможната поява на фузариум и снежна плесен при застудяване и сняг

By praadmin 0 141 Views

По време на среща със земеделци от Централна Северна България (гр. Арбанаси, 30. 01. 2025 г.), се обърнахме към Милен Мильов, Мениджър ключови проекти, дистрибутори и маркетинг в Байер КропСайанс за Централна Северна и Западна България, за експертно мнение, относно състоянието на есенниците в региона и какви рискове и проблеми в растителната защита могат да се прогнозират в посевите, с оглед на нетипично топлата и суха зима. Преди това, много от фермерите присъстващи на срещата, споделиха с репортер на сп. „Практично земеделие“ голямата си тревога от повтарящите се вече от няколко години безвалежни есени и зима, което допринася за ниски добиви от културите и влошаване на стопанските им резултати. По думите им – от третата десетдневка на декември м. г. и през целия януари на 2025 година – не са паднали почти никакви валежи, особено такива със стопанско значение и посевите са слаби.
Ето какво сподели експертът:
-При пшеницата, специално /към 30 януари т. г./, ситуацията е такава че посевите масово поникнаха по-късно, поради недостатъчните валежи през декември и януари включително. Към момента, особено в регионите на Централна Северна и Западна България, пшениците са във фаза начало на братене и много малко са площите с културата, които стабилно са братили и са с добро вкореняване и развитие. Това обуславя най-малкото два аспекта по отношение на растителната защита.
На първо място – натиск от ефeмерни плевели, които в момента поникват и се развиват и натискът от тях ще бъде изключително висок. Това означава по-слабо развита пшеница, плевелите бързо ще я настигнат и тук трябва да мислим за по-ранни третирания по отношение на спектъра на ефемерните плевели., като видовете великденче, теменужка, мъртва коприва, дребнолистен здравец и др. Ранните плевели се превръщат в изключителен конкурент за хранителни вещества, влага и светлина за все още неукрепналите пшеничени посеви. Лично аз виждам към края на февруари, началото на март месец, при затопляне на времето да се приложат хербициди за широколистни плевели, а когато се налага и комбинирани – за житни и широколистни, за да се запази потенциала за добив на културата.
Вторият аспект в растителната защита при пшеницата е свързан с това, че като цяло за момента посевите са здрави, сравнително и поради това, че поникнаха по-късно и нямат развита обилна листна маса, която да се зарази с патогени. Но от друга страна – по-ниската фаза на развитие и по-слабите растения са по-податливи на зарази от болести. И в случай, че през февруари настъпи едно по-хладно или студено време и се задържи снежна покривка, тогава посевите стават много по-податливи на заразяването с фузариум. В подобна ситуация полетата трябва да се обследват редовно и ако се създадат условия за развитие на снежна плесен, развитие на кореново или стъблено гниене и др., трябва да се подходи с продукти като Солигор®, Инпут®, дори бих казал и Прозаро® за първо третиране, за да сме сигурни, че основата на растенията е добре санирана и здрава. И от там нататък ще е в състояние да оформи едни добър добив в полетата.

На снимката: Милен Мильов
По темата работи: Яна Брезовска
Б. р. – Очаквайте в следващите ни публикации информация на тема: „Добавена стойност в добив с технологиите за растителна защита на Байер в житни, царевица и маслодайни култури“, презентирана на срещата в гр. Арбанаси.