За първи път през тази година предстои 1,5% от директните плащания да бъдат пренасочени към взаимоспомагателния фонд
Министерството на земеделието и храните планира през месец март прием по кризисната мярка за компенсиране на земеделските производители, отглеждали царевица през 2024, с цел компенсиране на претърпените загуби заради сушата. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Ячев по време на земеделски форум „Фермата“, организиран в рамките на АГРА 2025 в Пловдив, се казва в информеция до медиите, разпространена от пресслужбата на МЗХ. Той е информирал, че е приключило общественото обсъждане на проекта на наредба за предоставяне на спешна финансова помощ, финансирана от ЕС с 10,9 млн. евро, като предстои публикуването й в Държавен вестник.
По време на дискусия за бъдещето на Общата селскостопанска политика след 2027 г. заместник-министър Янчев е коментирал, че младите стопани са били винаги във фокуса на подпомагането. „Наблюдаваме растящ интерес към тази интервенция, което се надявам да продължи и през Кампания 2025, за да имаме плавно обновяване между поколенията“, съобщава той.
Заместник-министър Янчев е допълнил, че за България като държава членка е важно да се запази основният фокус на двата стълба и да се запазят бюджетите за директни плащания и развитие на селските райони. В рамките на дебат за зелените изисквания той е посочил, че облекчаването на част от правилата се приема добре от земеделските производители, като целите трябва да се планират така, че да не настъпват резки промени в сектора.
Експерти от МЗХ са обърнали внимание по време на дискусиите, че за първи път през тази година предстои 1,5% от директните плащания да бъдат пренасочени към взаимоспомагателния фонд, чието създаване е залегнало в Стратегическия план като механизъм за подпомагане на производителите при неблагоприятни събития.
Екипът на МЗХ е запознал производителите и с новостите в законодателната уредба и прилагането на механизма за социалната условност от 2025 г.
(ПЗ)