Особено разгорещен дебат, по време на националната среща на производителите на плодове и зеленчуци, организирана от Браншовата камара “Плодове и зеленчуци“, в Пловдив (27 февруари, т. г.), възникна по повод въпросите на участващите към Борислав Гуцанов, министър труда и социалната политика. Производителите поискаха конкретни отговори от министъра по два въпроса: възможно ли е еднодневните трудови договори да бъдат заменени с друга административна форма и дали т. нар. „социална условност“ няма да се превърне в бреме за земеделците, които и без това произвеждат при трудни и рискови условия.
„Не мога да ви обещая, че еднодневните трудови договори ще отпаднат, защото това е нещо, което не мога да изпълня. Еднодневните трудови договори са над 250 хил. годишно, което изобщо не е малка цифра. Това все пак дава едно осветляване в трудовите взаимоотношения, като другата опция е даване на пари под масата“ каза Б. Гуцанов. Това , което можем да направим от стана на министерството е, по някакъв начин документалната част да бъде облекчена. „Вие сте абсолютно прави и трябва да се намери такова решение. Нямо го в момента“, поясни той.
По отношение на вторият въпрос министърът каза:
„Социалната условност е европейски регламент и не може да бъде игнориран. Не зная защо има такъв страх от това. Поне що се отнася до Министерството на труда и социалните грижи, това няма да бъде използвано за репресии или опити, ако някой не отговаря на критериите за социалност, нито като някаква „бухалка“. Според него производителите нямат основания за подобни притеснения, и поясни, че прилагането на регламента е една защита правата на хората, които са наети да работят и така по-ясно се регламентират отношенията работодател работник. Той изрази готовност, ако някои от присъстващите на конференцията производители имат конкретни въпроси и нужда от допълнителни консултации с представители да министерството, да им съдейства веднага.
Бележка на редактора – Припомняме, че получаването на директните плащания от земеделските стопанства в пълен размер ще бъде обвързано със спазването на трудовото законодателство от 2025 година. Държавен фонд „Земеделие“ ще получава данни от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ дали фермерите спазват правилата за условията на труд и заетост и нарушенията ще се отразяват като намаление на директното подпомагане. Спазването на трудовото законодателство или т. нар. „социална условност“ бе въведено с европейски регламент и обвързването с получаване на пълния размер на директните плащания е включено в стратегическите планове на всички държави членки на ЕС. При разработването на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. България се възползва от максимално възможният срок за въвеждане на санкционен режим при неспазване на социалната условност. В резултат правилата за социалната условност ще се прилагат с проверки и санкции от 1 януари 2025 г.
Яна Брезовска
На заглавната снимка: Борислав Гуцанов (в ляво) отговаря на въпроси на земеделските производители.