• Home
  • Новини
  • Областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас ще имат противоградова защита с наземни генератори
10.03.2025

Областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас ще имат противоградова защита с наземни генератори

By praadmin 0 62 Views

Областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас също ще имат противоградова защита. Това ще увеличи площта на обработваемите площи, защитени от градушки. Четирите области са подходящи за изграждане на противоградова защита с наземни генератори. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на парламентарен контрол в края на миналата седмица. Съгласно експертна оценка на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ в тези области е невъзможно изграждането на градозащита с ракетен и самолетен способ.

Причината е, че голяма част от областта попада в подходите за излитане и кацане от и на летището в София, както и поради големия трафик на самолети на ниска височина в югозападно направление от летището, уточниха от земеделското министерство.

По думите на министъра, след определяне на възможностите на бюджета за предоставяне на необходимото финансиране, ще бъдат проведени дейности по уточняване на местата, където би могло да бъдат поставени генераторите. „Ще се спазват изискванията те да бъдат разположени на отстояние приблизително 8-10 км един от друг, на охраняеми пожаробезопасни места. След това се предвижда провеждането на дейности по предоставяне на права на ползване по отношение на предварително посочените терени, както и провеждане на процедури по реда на Закона за обществените поръчки както и провеждане на процедури по реда на Закона за обществените поръчки за изграждане на площадките и доставки на необходимите техника и оборудване“, обясни министър Тахов.

Припомняме, че през октомври, м г., в Министерството на земеделието се проведе среща с Клод Берте, директор на Националната асоциация за изследване и борба с атмосферните бедствия (АНЕЛФА) във Франция и специалиста в тази област проф. Хосе Луис Санчес от Университета в Леон, Испания. Предмет на обсъждането беше методът на противоградова защита с наземни генератори. На срещата присъстваха и представители на държавни институции, научни  и браншови организации в сектор земеделие. Зам.-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов коментира пред участниците в срещата, че МЗХ проучва опита и на останалите страни, за да може по най-ефективния начин в страната да бъде внедрен иновативния защитен метод против град с наземни генератори.

(ПЗ)

Източник снимка: https://cloud-seeding.bg/72-weather-modification/32-anti-hail-ground-generators