В брой 18 на Държавен вестник от 8 март 2025 г. е публикувана Наредба за изменение и допълнение на Наредба №10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата, и хуманно отношение към животните, съобщиха от земеделското министерство.
Измененията предвиждат облекчаване на някои от досегашните ограничения при разширяване на ангажиментите, както и нови правила за одобрение на площи. Въвеждат се промени относно възможността за намаляване на площите по многогодишните ангажименти и механизмите за възстановяване на финансовата помощ за изключените от ангажимента площи.
Списъкът на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство, както и Списъкът на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия, които се подпомагат по интервенцията, са разширени и допълнени с нови сортове и култури.
Например: Списъкът на застрашените сортове е допълнен с четири вида кайсии: Боряна, Късна дряновска, Фестивална, Силистра 252. По Списъка с устойчивите сортове, разделът със зеленчукови култури е допълнен, като към доматите са включени сортовете: Дара, Розово сияние, Сълзица, Пловдивка каротина, Миляна, Идеал, Мини мис, с което подпомогнатите сортове стават 12. Към пипера са добавени сортовете: Дан Дан, Руевит, Балтовска капия и Стряма, като обхватът на подпомагането отново се разширява. Краставиците се допълват със сорта Мерсия.
Отчитайки важността на традиционните култури и сортове, както и тяхната значимост в агрохранителната верига, е направено изменение в наредбата, с което ограничението за отглеждане на „не повече от 5 ха“ (50 декара) от сорт отпада за следните видове култури: градински грах, градински фасул, домати, пипер, краставици, зеле главесто бяло и градински тиквички. В резултат, от това очаква да се стимулира отглеждането им и да се повиши интересът към подпомагането.
В контекста на одобрената Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите в Република България (2025–2027 г.), се актуализира приложение №11. В него са разписани мерки за „Намаляване употребата на антимикробни средства“ в рамките на интервенцията „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“. Съгласно новите разпоредби, ангажиментите по операцията „Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства“ (подвижно пчеларство), част от интервенцията „Насърчаване на естественото опрашване“, както и интервенцията „Опазване на местни породи (автохтонни), важни за селското стопанство“, ще бъдат със срок на изпълнение от една година. По интервенцията за подпомагане на местните породи са въведени и нови годишни ставки за финансово подпомагане на заявления, които ще се прилагат от 2025 г.
Допълнително, с промените в Наредба №6 от 2023 г. се разширява обхватът на зоните от „Натура 2000“, в които земеделските стопани могат да кандидатстват за подпомагане по интервенцията „Плащания за земеделски земи в зони от Натура 2000“.
Пълният текст на наредбата може да се запознаете ТУК.
(ПЗ)