13.03.2025

Продуктите и решенията от Байер за контрол на плевелите в царевица – дават добавена стойност в добив от културата без аналог

By praadmin 0 79 Views

“Културата царевица е една от най-потърпевшите от климатичните промени и най-вече от суша. И тъй като Байер, освен продукти за растителна защита, предлага и семена от високодобивна царевица с марката DEKALB®, препоръчваме Ви да залагате на хибриди от ново поколение – генетично устойчиви на стресови фактори“ , обърна се към земеделските производители в началото на презентацията си Димитър Матеев, Регионален представител в Байер КропСайанс за Плевен и Ловеч (на заглавната снимка). На семинара присъстваха земеделци от Централна Северна и Западна България (30.01.2025 г., с. Арбанаси) – един от поредицата, състояли се в различни региони на страната на тема: „Добавена стойност в добив с технологиите за растителна защита на Байер в житни, царевица и маслодайни култури“.

Димитър Матеев представи технологията за растителна защита от плевели в царевица с акцент – добавена стойност в добив от културата при приложението ѝ.
„Разполагаме с изключително богато портфолио от хербициди, от такива с почвено действие до продукти, приложими до 8-ми лист, т. е. с висока ефикасност и в по-напреднали фенологични фази на културата“, каза той и продължи: – Знае се, че царевицата затваря по-късно редовете, затова се наблюдават няколко вълни на заплевеляване през вегетацията. Хербицидите на Байер са напълно селективни за културата и не компрометират добивния ѝ потенциал. Всички хербициди съдържат антидот, което поставя нови стандарти в защитата от плевели.
Експертът ангажира вниманието на производителите с едни от най-ефикасните продукти от Байер в сегмента:
Аденго® – добре познат продукт с две активни вещества: изоксафлутол и тиенкарбазон-метил. Тиенкарбазон-метилът е а. в. с дълго реактивиращо се последействие, което означава че контролира и повторно поникналите плевели. Ефикасен е срещу широк спектър от житни и широколистни плевели, включително и балур от семена. Проявява по-слаба чувствителност към липса на влага. Фаза на приложение е до 3-ти лист на културата. Може да се прилага както почвено, така и вегетационно. Дозата на приложение е 35-44 мл/дка и варира спрямо фазата на развитие на културата и заплевеляването на полето. Вече и втора група на употреба.
Мерлин® Флекс – системен хербицид с почвено действие. Съдържа антидот, който позволява ранно-вегетационно приложение до 3- ти лист на царевицата и съхранява пълният ѝ потенциал за добив. Запазва културата чиста от плевели още в най-ранните фази; контролира широк спектър от плевели. Реактивира се при валеж дори и след дълго засушаване. Доза на приложение – 42 мл/дка.
И двата хербицида могат да се прилагат почвено и ранно вегетационно. В сравнение с конкурентни продукти и алтернативни комбинации (най вече с продукти без антидот), приложени в една и съща фаза в максимална доза – Аденго® и Мерлин® Флекс дават много добра добавена стойност, изразена в по-висок добивен потенциал. Разликите в добива са много съществени, сравнени с конкурентните продукти, защото хербицидите на Байер запазват царевицата чиста от плевели в ранната ѝ фаза и елиминират конкурентите ѝ за храна, вода и светлина.
Капрено® – добре разпознаваем вегетационен продукт от производителите на царевица в страната. Съдържа темботрион с тиенкарбазон-метил. Единственият продукт на пазара с комбиниран ефект от вегетационно действие и почвено последействие. С гъвкав период на приложение – от 2-ри до 6-ти лист на царевицата. Контролира широк плевелен спектър от житни и широколистни видове. Доза на приложение 22-29 мл/дка. Много успешно контролира лобода, пиперче, фасулче, сива кощрява, кокоше просо, балур, слънчоглед самосевка, повитица и др.
„Искам да фокусирам вниманието ви върху „Технологията за професионалисти от Байер при царевица“, каза Д. Матеев и се аргументира, защо тя заслужава специално представяне. Технологията се прилага от няколко години и резултатите са много добри. Това е технологично решение с едновременно използване на Мерлин® Флекс + Капрено®. И двата продукта се прилагат в по-ниските им дози, съответно по 25 мл/дка, до 6-ти лист на царевицата. По този начин тя е защитена по-ефикасно от плевели, защото при някои специфични случаи почвеният хербицид не работи достатъчно добре при липса на влага и се налага да се влиза с вегетационен хербицид от 2-ри до 6-ти лист, обясни експертът. Практически, освен, че запазва високия потенциал за добив, технологията дава и спокойствие, че в полетата няма да се получи повторно заплевеляване и те остават чисти през цялата вегетация. Спестява разходи и дава добив, повече с около 150-200 кг от декар.
Експертът представи забележителните характеристики и предимства и на другите хербициди за справяне с плевелите при царевица от портфолиото на Байер за Кампания 2025:
Монсун® Актив – с много бърз ефект върху едногодишни житни и широколистни плевели, категоричен контрол на балур от коренища. Позволява по-късно влизане в посева – между 6-8-ми лист на културата. Вече и втора група на употреба.
Екип® – доказан балурицид в царевица (срещу балур от семена и коренища), успешно контролира едногодишни житни и широколистни плевели.
Лаудис® – добре познат продукт, който върши отлична работа, в случаите когато се получи втора или трета вълна на заплевеляване в по-късна фаза от вегетацията на културата. Най-широкоспектърният и най-селективният хербицид при царевица на пазара. Доза на приложение – от 170 до 225 мл/дка; време за приложение – между 2-ри и 8-ми лист на културата.
В края на презентацията, Димитър Матеев съобщи кои хербициди при царевица са включени във Ваучерната програма на Байер за 2025 година и при какви условия:

1.За продуктите Аденго®, Екип®, Лаудис® и Монсун® Актив, при подписване на ваучер до 15-ти април т. г., производителят получава 5% бонусно количество от продукта чрез дистрибутора;

2.Ваучерни продукти с 10% отстъпка при подписване на ваучер до 15.04.2025, както следва: Капрено® (с включен Меро); Мерлин® Флекс.
(ПЗ)

Б. р. – Статията е авторска и е публикувана в бр. 3/март 2025 г. на сп. „Практично земеделие“, който може да бъде намерен в разпространителската мрежа от 8-ми март, т. г.