• Home
  • Новини
  • С бюджет от 60 млн. евро стартират инструментите за управление на риска в земеделието
18.03.2025

С бюджет от 60 млн. евро стартират инструментите за управление на риска в земеделието

By praadmin 0 81 Views

Министерството на земеделието и храните стартира първата интервенция за управление на риска като част от инструментите за реакция при кризи в земеделието, които са с общ бюджет от 60 млн. евро в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Това e станало ясно по време на информационната кампания за директни плащания 2025 г. в град Пазарджик, която е открита от заместник-министъра на земеделието и храните д-р Лозана Василева, съобщи пресслужбата на МЗХ.

„Основната цел е да се осигури финансова защита на фермерите чрез подпомагане по две направления – застрахователни премии и създаване на Взаимоспомагателен фонд“, е обяснила тя. По думите ѝ, стартирането на първата интервенция за съфинансиране на застрахователните премии е важна стъпка към гарантиране на стабилност за земеделските стопани. „Климатичните предизвикателства и пазарните колебания са сериозен риск, затова МЗХ осигурява нови механизми за защита на доходите“, е казала още заместник-министър Василева.

В рамките на новата интервенция за застраховане до дни ще стартира прием на заявления за подпомагане на застраховките на земеделска продукция. Финансовата помощ ще възлиза до 70% от стойността на застрахователната премия и ще бъде достъпна за фермерите от сектор „Растениевъдство“.

„Земеделските производители ще могат да сключват застраховки с избрана от тях застрахователна компания“, е обеснила тя и е съобщила, че кандидатстването ще бъде опростено и ще се осъществява чрез единното заявление за директни плащания за Кампания 2025.

Като част от инструментите за управление на риска се предвижда и създаването на Взаимоспомагателен фонд. Той ще предоставя допълнителни компенсации на стопаните при управлението на рискове, свързани с производството и доходите от селскостопанска дейност.

„35 млн. евро ще бъдат осигурени като финансов принос към фонда, като допълнително 1,5% от всички директни плащания ще бъдат насочени към него“, е пояснила д-р Василева. Тя е уточнила, че фермерите ще могат да разчитат на средства от фонда само при наличие на активна застраховка на продукцията.

„През 2025 г. се очаква стартирането на още 12 приема“, е обяснила заместник-министър Василева.

Тя е припомнила, че през септември ще стартира интервенция за сътрудничество в късите вериги на доставка, която ще осигури 9,5 млн. лв. за насърчаване на директната връзка между производители и потребители.

(ПЗ)