Резистентността на плевелите към хербицидите е сериозен проблем, който има значителни икономически, екологични и социални последици както за отделните стопанства, така и за биологичното разнообразие в големи региони. Устойчивите на хербициди плевели могат да изместят местните растителни видове, нарушавайки естествения баланс в екосистемите. Байер постави този проблем във фокуса на земеделските производители у нас и организира две професионални срещи на тема: Резистентни плевели, антидотни технологии в царевица и физиология на културата – в Правец и Златни пясъци.
„Радвам се, че сме заедно преди старта на една много важна пролетна кампания. Знаете, че Байер е компанията, която е водеща в царевица, поради това че предлага нови технологии, висококачествена генетика и растителна защита. Днес сме ви поканили да научите нещо по-различно за това как би трябвало да се справяме с резистентността на плевелите към хербициди, което неминуемо вече съществува в някои части на България“, каза Жечо Мурзов, Търговски директор в Байер КропСайанс България (на снимката вляво), поздравявайки фермерите на срещата в Правец. Ще бъде споделен опит в тази сфера от колега от Сърбия, където експертите от Байер работят по темата вече няколко години, каза още г-н Мурзов и пожела успешна година на земеделците.
Никола Радович (на заглавната снимка вдясно), Технически експерт, който отговаря за платформата за резистентен балур и методите за борба с него, разработвани от Байер в Сърбия, съобщи, че в западната ни съседка проблемът с резистентността съществува от 10 години (от 2013-2014 г.). Засега имаме 3 вида резистентни плевели в полетата – щир, амброзия и балур, каза той и поясни: – Най-тежък е проблемът с резистентния балур. Байер стартира разработване на комплексен метод за борба с плевелите през 2018 година в Сърбия. През същата година там са констатирани 150 хил. ха с резистентни плевели. Седем години по-късно проблемът е нараснал до 250-300 хил. хектара. От компанията виждат причините за разрастване на проблема и в това, че стопаните не следват препоръките. Монокултурното отглеждане на царевицата е водещ проблем за появата на резистентност, а също и използването на хербициди с един и същ механизъм на действие в продължение на много години. Неправилно определеният момент на приложение – много рано или много късно отново води до резистентност. Друг проблем е и използването на генерични продукти, които се различават по качество от оригиналните.
Програмата на Байер за борба с резистентен балур
Силното развитие на балур в царевицата може да отнеме до 90 % от добива. Както стана ясно от изложението на Н. Радович, този плевел е много сериозен проблем за производителите на царевица в Сърбия. Затова Байер е създала мрежа от тестови полета, където се демонстрират методи на борба с балур в царевица. Целта е да се намери най-подходящата стратегия за справяне с проблема. Благодарение на експертната работа на екипа на Байер е изградена система, която дава отличен резултат за разрешаване на казуса. Програмата включва няколко стъпки. Първата стъпка е да се контролират ризомите на балура и растенията, които биха се формирали от тези коренища. Това може да стане и с ротация на културите, като в сеитбооборота се включат есенно-зимни житни култури. Така се осигуряват две ползи: чисто физически коренищата на балура се блокират през есента, а другото преимущество е възможността за контролиране на коренищния балур с Раундъп® Класик Про след жътвата. Две години след приложение на тази технология полето се изчиства от ризоми и резултатът е отличен.
Следващият момент е да се смени модела на работа с контрол на житните плевели в царевица срещу балур от семена. Ако той не бъде променен, няма са се постигне успех – подчерта експертът. За целта Байер предлага изпитани решения чрез приложение на продуктите. Това са хербицидите: Аденго®, Капрено®, Лаудис®, Екип®. Те могат да се справят и с резистентен балур. Байер е единствената компания, която е с решения срещу този вид резистентни плевели. На последно място, производителите могат да използват и механични методи за борба, така че плевелните растения да бъдат унищожени чрез обработки в междуредията.
„Тази стратегия ни позволява не само да изчистим полето, но и да получим допълнителен добив, дължащ се на правилната технология. В продължение на няколко години добивът нараства и разликата между чистите полета и тези, които не се контролират правилно става все по-голяма. Байер е единствената компания, която може да покаже реални резултати, направени на базата тестови полета. Това е единствената компания с доказани решения за контрол на резистентни плевели към сулфонилуреите и в частност балур. „Ние имаме тази експертиза и се учим на нашите работни полета за това“, каза в заключение, Никола Радович.
Милен Мильов, Мениджър ключови проекти, дистрибутори и маркетинг в Байер КропСайанс за Централна Северна и Северозападна България (на заглавната снимката вляво) коментира какво се случва в България по отношение на резистентните плевели и изрази мнение, че у нас трябва да се работи по-скоро превантивно, за да не се допусне разгръщането на проблема. Съобщи също, че в Североизточна България има потвърдена локация с резистентен балур. И точно там, в региона на Генерал Тошево, Байер КропСайанс разполага платформа, подобна на тази в Сърбия.
По темата работи: Яна Брезовска