• Home
  • Новини
  • МЗХ внедрява пилотно наземни генератори в борбата с градушките в регионите, където е забранен самолетен способ
24.10.2024

МЗХ внедрява пилотно наземни генератори в борбата с градушките в регионите, където е забранен самолетен способ

By praadmin 0 39 Views

Предвиждаме да внедрим наземни генератори със сребърен йодид по време на активната противоградова защита. В две зони на територията на страната, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ, ще изградим мрежа от генератори. Това е споделил заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по време на среща с Клод Берте, директор на Националната асоциация за изследване и борба с атмосферните бедствия (АНЕЛФА) във Франция и специалиста в тази област проф. Хосе Луис Санчес от Университета в Леон, Испания, цитиран от пресслужбата на МЗХ. Той е коментирал още, че затова сега проучваме опита и на останалите страни, за да може по най-ефективния начин да въведем този защитен метод.
По време на срещата Клод Берте и проф. Луис Санчес са представили френския и испанския опит в борбата с градушките чрез използването на генераторите. Те са подчертали, че този метод, одобрен от Световната метеорологична организация, се използва успешно във Франция и Испания в зони, където въздушното пространство е ограничено, което прави традиционните ракетни и самолетни методи неприложими. При прилагането му се наблюдава до 40% намаляване на енергията на градушката, която е пряко свързана с пораженията върху земеделската продукция. Освен това, методът е по-икономичен и лесен за внедряване, тъй като не изисква високо квалифициран персонал и може да се използва в урбанизирани зони без ограничения на въздушното пространство.
Заместник-министър Капитанов е информирал, че в МЗХ е сформирана работна група, която работи в тясно сътрудничество с Националния институт по метеорология и хидрология и други институции, ангажирани с борбата срещу градушките. Експертите отчитат настъпилите климатични промени и зачестилите екстремни природни явления.
Той е съобщил също, че се предвижда изграждането на нови полигони и ракетни площадки в областите, които понастоящем не са защитени чрез ракетния метод. „Планираме изграждането на 25 нови ракетни площадки, които ще разширят обхвата на съществуващите командни пунктове. Освен това, ще създадем и нова защитавана зона с 28 ракетни площадки“, обяснява Капитанов.
(ПЗ)