22.11.2024

Рязък спад на площите с царевица в Аржентина за предстоящия сезон, поради нападение от цикада и болести по културата

By praadmin 0 25 Views

Аржентина очаква най-голямото относително намаление на площите с царевица от 17 години за сезон 2024-2025 (б. р. – площите с царевица в тази южноамериканска държава се засяват през септември), предизвикано от опасения относно потенциалното въздействие на болест по царевицата, която сериозно засегна полетата през миналия сезон 2023-2024, съобщава https://www.agriculture.com.

Предвижда се площта, засята с царевица в Аржентина, да намалее с 25% през сезон 2024–2025 г., което се равнява на 6 милиона акра, според първоначалните оценки на Търговския борд на Росарио. Ако се реализира, това ще отбележи най-големия относителен спад в площите с царевица от 17 години. Производството на царевица в Аржентина нараства от 2015–2016 г. до 2021–2022 г. Между 2021–2022 г. и 2023–2024 г. средното производство на царевица е близо 26 милиона бушела. Търговският борд на Росарио изчислява, че реколтата от царевица за периода 2024–2025 г. ще достигне общо 2008 милиона бушела, което е 11% спад в сравнение с предходния сезон.

Основният фактор зад намаляването на площите, засети с царевица в Аржентина, е опустошителното въздействие на болест по царевицата през предходния сезон. Производителите на царевица бяха изправени пред значителни загуби през миналия сезон поради бактерия, разпространена от вредителя листна царевична цикада, която спира растежа на културите, уточнява медията. Много фермери загубиха цялата си реколта от царевица заради болестта, което ги прави особено предпазливи през този сезон, пише още agriculture.com.

Царевичната цикада (Dalbulus maidis), е икономически проблем в Южна Америка — особено в Аржентина и Бразилия — и през последните години е открит в южните крайбрежни щати и Калифорния, съобщава https://www.cropscience.bayer.us.

Увреждането на царевицата от цикадите може да стане директно от хранене на възрастното насекомо или индиректно чрез предаване на болести, като например намалена фотосинтеза от саждива плесен по листата. Тежките нашествия на царевични цикади могат да причинят преждевременно изсъхване на листата при хранене чрез изсмукване на растителни сокове, което води до покафеняване на няколко листа или отделни листа. Докато се хранят, цикадите отделят и лепкава субстанция (медена роса), която е благоприятна за развитието на плесени. Черната саждива плесен, стимулирана от медената роса, може да намали способността на листата да фотосинтезират, ограничавайки производството на захари и въглехидрати, необходими за изхранвано на зърното в кочана, и в резултат на това загуба на потенциал за добив. Листните въшки по царевицата също произвеждат медена роса, така че е важно да се определи кой вредител причинява симптома, за да се избере подходяща стратегия за управление, заострят вниманието на фермерите от www.cropscience.bayer.us. И от специализираният сайт допълват, че докато се храни, царевичната цикада може да предаде Spiroplasma kunkelii, бактериален патоген, който причинява болестта царевична спироплазма (CSS). Университетът на Флорида също е документирал житни цикади, предаващи царевичен rayado fino maya virus (MRFV) и бактериалния патоген царевична фитоплазма (MBSP). Най-често срещаното от трите заболявания е CSS.

Адаптация: ПЗ

На заглавната снимка: Характерно скъсяване на междувъзлията в резултат на спиране на растежа на царевицата. Снимката е предоставена с любезното съдействие и е използвана с разрешението на д-р Мария Родригес Дъфек, Държавен университет на Оклахома. Източник: https://www.cropscience.bayer.us