• Home
  • Новини
  • 90-те кръвни и 20-те серологични проби категорично са положителни за чума по овцете, твърди БАБХ – собствениците на стадата от Велинград оспорват
26.11.2024

90-те кръвни и 20-те серологични проби категорично са положителни за чума по овцете, твърди БАБХ – собствениците на стадата от Велинград оспорват

By praadmin 0 15 Views

Министърът на земеделското министерство Георги Тахов отпътува за Велинград
✔Касае се за нелегален внос на заразени с вируса на чумата животни от съседна държава, който е причина за констатираното огнище в овчи стада в гр. Велинград, категорични са експертите от БАБХ

Пресконференция в спешен порядък организира днес в гр. София, в сградата на централния си офис, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Темата – първото констатирано огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години, в пет взаимосвързани животновъдни обекта в гр. Велинград, в които се отглеждат общо 1769 овце и мерките. И в които агенцията предприема законови мерки за справяне с острото заразно заболяване.
Междувременно от публикации в интернет сайтове и в социалните мрежи, стана ясно, че собствениците на стадата оспорват резултатите от лабораторните изследвания на пробите, направени от БАБХ и отказват достъп на официалните ветеринарни власти до огнището, за да предприемат съответстващи мероприятия.
Д-р Данаел Денев, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ при БАБХ информира кога и по какъв начин са взети първите 40 стандартни двойни проби ( на 20 октомври) от две от стадата в обектите, където са регистрирани 5 собственика (същите са родственици в рамките на едно семейство). Пробите незабавно са изпратени в Националната референтна лаборатория към Националния диагностичен научноизследователски ветеринарно-медицински институт в гр. София. На следващия ден (21 ноември) експерти от офиса на БАБХ в гр. Пазарджик са взели още 50 двойни проби от останалите стада и са извършили клинични прегледи. На 22 ноември са взети още 20 проби, но този път серологични, за изследване на наличие на антитела. След многократно изследване резултатите от всички проби – двойни и серологични са позитивни за чума по дребните преживни животни, подчерта Д-р Денев. „Това означава, че инфекцията е престояла не по-малко от 14 до 20 дни в този обект, което означава, че някой „нещо“ е свършил преди не по-малко от 20 дни, там“, каза експертът.
За нас, категорично няма съмнение, че в обектите има чума по дребните преживни животни, обобщи Д-р Денев и накратко разказа, че това е особено опасна инфекции класифицирана както от Европейската комисия така и от Международната здравна организация по здраве на животните. Представлява икономическо заболяване (не засяга други животни освен овце и кози, не е опасна и за човека). Изключително устойчив вирус, изключително патогенен – причинява до 100% заразяемост при животните. Изцяло контакта инфекция. През тази година Румъния и Гърция бяха изключително засегнати то това заболяване, обясни експертът. Преболедувалите животни продължават да отделят активно вируси, което означава че те остават източник на зараза. Затова и по законодателството на ЕС и по международното законодателство се пристъпва към най-тежката мярка – умъртвяване на всички налични контакти и болни животни в засегнатия обект, с цел предотвратяване на разпространение на заразата. Налагат се и търговски ограничения да държавите, които имат това заболяване. С две думи – ние в момента най-вероятно ще имаме ограничения за износ на продукти, живи животни от регион Пазарджик, но ако се продължим с бездействие от страна на собствениците на засегнатите стада и отказ на съдействие на контролните органи да си свършат работата, може да се стигне до това, което се случи в Румъния и Гърция – а именно ЕК да им забрани движение на стоки и живи животни от цялата територия на държавите, включ. и пашуването, информира още специалистът. Икономическите рестрикции са много големи и България ще бъде поставена в ситуация, в която няма да може да изнася продуктите си, добити от овце и кози, както и животни от тези видове. Това е възможно най-големия проблем, който ние срещаме от отпора на собствениците, като последствия за цялата държава. Тъй като заболяването се предава по изцяло контактен път – от болно на здраво животно, това означава, че в този обект има нелегален внос на болни животни и тези стопани сами от някъде са си внесли инфекцията. Всички знаем че Румъния е силно засегната, както и Гърция. В тези държави спекуланти продават на безценица живи животни, нелегално. Т. е. инфекцията идва с нелегална търговия на болни животни, каза още Д-р Денев. То й и другите участващи в пресконференцията посочиха, че при подобен казус, собствениците подлежат на обезщетяване по ред и начин, установен от българското законодателство.
Доцент Емилия Иванова от Националната референтна лаборатории препотвърди, че резултатите от всички проби, взети от стадата във Велинград са дали положителни резултати за чума по дребните преживни животни и посочи, че лабораторията е надеждно научно изследователско звено, с най-съвременно оборудване, използвано в момента в Европа и света.
От своя страна доц. Д-р Илиян Костов, главен ветеринарен лекар на България апелира към животновъдите да не се подлъгват и да не купуват животни на дъмпингови цени от съседни държави с установени огнища на чума по ДПЖ. Той подчерта, че животновъдите са отговорни за своите животни, затова те трябва да поемат своята отговорност. Доц. Костов допълни, че Националната референтна лаборатория е проверявана два пъти от ЕС и има 100% успеваемост.
Заместник – изпълнителният директор на БАБХ Д-р Валентин Атанасов съобщи, че Агенцията е подала сигнал до прокуратурата за незаконен внос на животни и укриване на информация за наличие на заболяването в стопанствата във Велинград с установени положителни проби за чума по ДПЖ. Той обяви, че служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов и изпълнителният директор на БАБХ Д-р Светлозар Патарински пътуват днес към Велинград с група експерти, за да се запознае със ситуацията на място и по-късно ще бъде дадена повече информация.
Яна Брезовска