Въпрос на сп. „Практично земеделие“: – Г-жо Маринова, защо земеделските производители трябва да използват сертифицирани семена? Забелязва ли се положителна промяна в тази област?
Инж.-агроном Евелина Маринова: – В това отношение има може би някакъв напредък. Важно е да се работи със сертифицирани семена – дори да са от собствено производство, да бъдат апробирани и сертифицирани. Това дава сигурност за степента на чистота, за кълняемостта, за наличие на зараза. Но у нас, както много други неща и по тази точка има какво да се премисли. На практика почти всеки може да си направи регистрация в ИАСАС, да си апробира семената и сертифицира – дотук чудесно, но съответно и този всеки започва „да върти“ търговия със семена. Обеззаразени, необеззаразени, с договор, без договор, няма съответствия, няма лицензи, няма права, в България е царството на семепроизводството. При житните е направо вакханалия – големи обеми, търсят се изгодни варианти и няма паланка без надпис – предлагам семена за посев. Но това започва да се пренася и върху други култури – така се нарушават авторските права. Затова затрихме родната си българска селекция, родните си български научни институти, които не бяха без заслуги в селекцията, добри селекционери, които хванаха самолета или просто хвърлиха кърпата, защото никой не им защити правата! Какофонията у нас е толкова голяма – те, творците и хората на науката, нямат защита на авторските си права, какво остава пък за някакви си чуждоземни селекционери… Оттук нататък можем да цитираме Алеко Константинов.
Б. р. – Настоящата публикация е част от интервю на сп. „Практично земеделие“ с инж.-агроном Евелина Маринова, публикувано в ноемврийския брой на изданието – Бр.10/2024 година.
Първата част от интервюто може да прочетете, на: https://praktichnozemedelie.com/2024/11/06/%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d0%bb%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d1%80%d0%b8%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d0%bd%d0%b0%d1%83%d1%87%d0%b8%d0%bc-%d0%b4%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b7/