Според прогнозите за реколтата, предоставени от държавите –членки на Европейския съюз, производството на вино в съюза – включително вино и мъст – през 2021 г. (2021/2022 пазарна година,) се очаква да бъде 147 милиона хектолитра. Това е с 13% по-ниско от производството през 2020 г., което е спад с 23 милиона хектолитра, се посочва в съобщение на Европейската комисия, публикувано на официалната й уеб страница (https://ec.europa.eu/).
Неблагоприятните метеорологични явления през пролетта и лятото, редуващи се от замръзване до наводнения и болести по лозата, свързани с тези климатични условия, изглежда са имали реално въздействие върху реколтата от вино през 2021 г. в ЕС, се казва още в итформацията.
В допълнение се уточнява, че с прогнозно производство от 44,5 милиона хектолитра (спад от 9 %), Италия ще остане най -големият производител в ЕС, следвана от Испания (39 милиона хектолитра, спад с 15 %) и Франция (33,3 милиона хектолитра, спад от 27 %). Производството на тези три държави-членки, които съставляват почти 80 % от производството на ЕС, се оценява на 117 милиона хектолитра през 2021 г., което намалява с 23 милиона хектолитра (-17 %) в сравнение с производството им през 2020 г. на 140 милиона хектолитра.
Ключови факти:
Франция, която е изпреварена от Италия като най -голям производител на вино в ЕС от 2016 г., за първи път ще се класира на трето място (след Испания).
Германия и Португалия ще увеличат производството си съответно с 4 % и 1 % през 2021 г.
Някои държави-членки в Източна Европа (Чехия, Унгария, Румъния, Словакия), въпреки че произвеждат по-малки обеми, показват възходяща тенденция.
При относително малък обем реколтата през 2021 г. ще бъде с 11 % по-ниска от средната стойност за последните 5 години, но все пак по-висока от реколтата от 2017 г. Тогана е най -ниското производство за последните 20 години, като цяло за ЕС от 144 милиона хектолитра.
Амплитудата на производствените вариации се увеличава от година на година. В продължение на почти 10 години производството варира от година на година в много по-големи пропорции, отколкото през предходното десетилетие. Тази нестабилност в произведените обеми изглежда е пряко следствие от големите климатични опасности, които са все по-малко предвидими и все по-чести, обобщават от ЕК.
(ПЗ)
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.