• Home
  • Новини
  • От НАЗ настояват в забранителния списък за вноса от Украйна да се включи и олиото

От НАЗ настояват в забранителния списък за вноса от Украйна да се включи и олиото

By on 07.06.2023 0 337 Views

Съобщение до медиите от офиса на Националната асоциация на зърнопроизводителите, България (06. 06. 2023 г.):

Европейската комисия реши да удължи до средата на септември забраната за внос на зърно от Украйна за България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, стана ясно в понеделник.

Забранителният списък обаче трябва да се удължи, като се включи олиото, каза в студиото на „Денят започва“ Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

„В момента има забрана за внос на стоки от Украйна, но тази забрана касае само пшеница, рапица, слънчоглед и царевица. Рафинираното и нерафинираното олио не влизат в този списък, а това на практика прави забраната не толкова работеща, защото нашите преработватели заместиха суровината с нерафинирано олио“. По думите му количествата, които имат производителите, са достатъчни да задоволят вътрешния пазар и пазара за износ.

„По наши изчисления около 1 тон слънчоглед и около 2 тона пшеница има по складовете. Не са реализирани поради слабото търсене и изключително ниската цена, която е много, много под себестойността, на която е произведена. От миналата година цената е много надолу спрямо себестойността и е около 50% надолу, защото в момента слънчогледа, който стои по складовете себестойността му е около 1000 лева на тон“, поясни Проданов.

След българската забрана стоката от Украйна намаля, но не е спряла, защото се заобикаля, заяви в ефира на Euronews Радостина Жекова, член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). „Стоката от Украйна влиза с румънски и молдовски камиони, включително с български.“

Тя добави, че има увеличение на количествата олио, което се внася в България.

„Ако доскоро се внасяше 15-16 хил. тона на месец, в момента се внася 10-12 хил. тона на седмица“, коментира експертът.

Поехме глътка въздух, но тази забрана не работи така, както ние очаквахме и на практика беше заобиколена.

„Шокиращо в момента за сектора, са изключително ниските цени на стоката, която произведохме 2022-2023 г. и то с изключително висока себестойност.“ Според нея след като стоката, която предстои да се продаде, производителите ще бъдат на загуба.

„Европейската комисия е прегърнала идеята, че трябва да спасим украинския износ.“ Забранителният списък трябва да се промени, като се включат олиото, меда и сухото мляко, защото проблеми има и в другите сектори, категорична е Жекова.

Б. р. – Поместваме съобщението без редакционна намеса, така както е получено на официалния ни и-мейл адрес. В допълнение, можем да съобщим, че и зърнопроизводителите от региони Видин и Монтана, с които се срещнахме вчера ( 06-06. 2023 г.) на открит ден на Байер, в землището на с. Иново, Видин, също разказаха, че от дугата страна на границата с Румъния чакат камиони с румънска, молдовска и българска регистрация, натоварени с украинско зърно.