• Home
  • Новини
  • Заместник-министър Таня Георгиева: С прилагането на Плана за възстановяване и устойчивост ще подкрепим зелената и дигитална трансформация на агросектора

Заместник-министър Таня Георгиева: С прилагането на Плана за възстановяване и устойчивост ще подкрепим зелената и дигитална трансформация на агросектора

By on 26.09.2023 0 256 Views

С прилагането на Плана за възстановяване и устойчивост ще предоставим на фермерите нови възможности за допълнително грантово подпомагане за инвестиции в дигитални технологии и по-зелени инвестиции в стопанствата им. Това е казала заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева по време на откриването на форум: „ESG и Агросекторът в България, Предизвикателство или възможност?“, съобщи пресцентърът на МЗХ.

Заместник-министърът отбелязва, че основният въпрос, който всички ние органи на управление и земеделските производители следва да си поставяме, който и да е свързан с целите на ООН за устойчиво развитие, е по какъв начин българското производство може да бъде икономическо устойчиво, като същевременно спазва високи екологични стандарти, осигурява справедлива добавена стойност и доходи по цялата верига на стойността. „Важно е да знаем по какъв начин ние комуникираме не само предизвикателствата, но и самите възможности, които агрохранителната верига би извлякла от тази трансформация. Трябва да се стремим към прозрачност и проследимост на продуктите, които нашите потребители консумират и възможност за избор на онези продукти и услуги в сектор „Земеделие“, за които има ясна информация на какви стандарти отговарят и дали са положени грижи към околната среда, към служителите и работниците и към начина на управление на производството“, е разяснила Таня Георгиева. Тя е допълнила, че в този контекст е много важно тясното сътрудничество и партньорство между различните участници по веригата – финансовите институции, технологичните компании, науката, както и знанията, свързани с информираността на фермерите и предприемачите. „Това, което следва да подчертаем е, че освен многото ангажименти, изисквания, които са ново предизвикателство към агрохранителния сектор, ще се събират и обработват множеството данни, ще е нужно да се дефинират и готови решения не само по отношение на производството, но и за самите финансови институции, които ще отпускат средства за определени инвестиционни проекти“, обяснива заместник-министър Георгиева.

В заключение тя е посочила, че в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони са заложени интервенции и има достатъчно допълнителни и надграждащи инструменти на разположение, които подкрепят фермерите за трансформацията, както и за въвеждането на иновации.

(ПЗ)