Слагаме начало на работата по изпълнение на 24 проекта за рехабилитация на съоръженията на „Напоителни системи“, с което, след толкова години, реално ще се увеличи достъпа до вода за напояване за земеделските стопани. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, който в присъствието на земеделски производители от региона, работещи в системата на „Напоителни системи“, специално поканени журналисти и други заинтересовани, направи символично първата копка за рехабилитация на два поливни канала край Ихтиман, в землището на с. Веринско. Разбира се, както му се полага, работата на двата багера „стартира“ със счупване на бутилка пенливо вино, а преди това – местен свещеник благослови с молитва и отслужи водосвет за здраве и успешна работа на хората, заети с това дело.
Министър уточни, че двата обекта са първите от всичките одобрени 24 проекта, които са финансирани по мярка 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство“ от ПРСР 2014-2020 г.
Припомняме, че за първи път от приемнето на страната ни в ЕС „Напоителни системи“ ЕАД стана бенефициент по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., след промени, иницирани от земеделското министерство в последното тримесечие на 2023 г. Общата стойност на одобрените проектни предложения по подмярка 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство“ от Програмата за развитие на селските райони за периода (ПРСР 2014-2020 г) е над 112,3 млн. лв. Финансовата помощ, предоставена по проектите, е в размер на 100% , от тях 75 % се съфинансират от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и 25% и националния бюджет. На 24 ноември 2023 г., министърът на земеделието и храните Кирил Вътев и изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева, на специална церемония пописаха 24-те договора.
Завършването на всички 24 проекта трябва да се случи през 2025 година. Надяваме се с цялата организация, която е създадена със строителния надзор, с всичкия контрол, който е подготвен, да имаме една качествена рехабилитация, така че да се увеличи капацитетът на каналите“, съобщи още пред журналистите министър Кирил Вътев. Той отбеляза, че чрез двата канала в Община Ихтиман ще се доставят поливна вода от язовир Бакър дере за напояване на картофени насаждения. „Интересът от земеделските производители е огромен, но големият проблем е в разрешителния режим за ползване на вода за напояване“, посочи министър Вътев. Той каза още, че екипът на Министерството работи усилено заедно с Министерство на околната среда и водите и четирите Басейнови дирекции, които контролират този режим. „Вярвам, че в много скоро време ще имаме споразумение и с тях, защото нашата цел е не да имаме разрешителен режим, а да съществува задължителен режим за доставка на вода за напояване за земеделските производители“, заяви министър Вътев. Той добави, че към момента общо за страната се напояват само 0,7 % от всички земеделски площи, но с реализацията на проектите на Напоителни системи, ще се облекчи достъпът до вода за земеделците. Министър Вътев бе категоричен, че там, където няма достъп до водоизточник е редно да има сондажи. “ Трябва да се уредят необходимите правила и те да бъдат спазвани от земеделските стопани“, каза още той.
Министър Вътев съобщи също, че предстои до дни да бъде създаден и Консултативен съвет по хидромелиорации, който ще изработи точни и ясни правила. „Нашето желание е наистина да нямаме повече земеделие без напояване“, изтъкна министър Кирил Вътев.
Изпълнителният директор на Напоителни системи Снежина Динева съобщи, че към момента в района се напояват 4 300 дка. Тя допълни, че след рехабилитацията на двата канала ще има възможност да се захранват с вода общо 31 хиляди дка. „В следващия програмен период по Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони 2023-2027 г., се предвижда и деривация, за да гарантираме и водата, която ще потече по каналите, които сега рехабилитираме. Тя още веднъж подчерта, че се работи по всички 24 проекта, които са обезпечени и че предвидените за реализацията им средства (около 112 млн. лева) ще бъдат усвоени до края на 2025 година, за да се изпълни набелязаната цел.
На събитието присъстваха заместник-министърът на земеделието и храните Георги Тошев и кметът на Община Ихтиман Калоян Илиев.
Яна Брезовска