• Home
  • Новини
  • Министерството на земеделието и храните ще настоява да се запази преходната национална помощ за сектор „Тютюн“, твърди Кирил Вътев

Министерството на земеделието и храните ще настоява да се запази преходната национална помощ за сектор „Тютюн“, твърди Кирил Вътев

By on 11.10.2023 0 325 Views

Министерството на земеделието и храните ще настоява да се запази преходната национална помощ за сектор „Тютюн“ заради социалното и демографско значение на тази мярка. Това е заявил министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред Консултативния съвет по тютюна, който се проведе в МЗХ на 10 октомври т. г., съобщи пресслужбата на ведомството. Помощта е насочена към осигуряването на подкрепа за фермерите, за да имат те възможност да инвестират в алтернатива на производството, която да е успешна на пазара, е коментирал министър Вътев.

„Ще съдействаме на тютюнопроизводителите, като целта на преходната национална помощ е да осигури преход към друго производство“, е заявил заместник-министърът на земеделието и храните Александър Йоцев.

В допълнение, от МЗХ припочнят, че рреходната национална помощ за сектора е с намаляващ бюджет с по 5% годишно. Референтният период 2007-2009 г. бе променен на 2016-2018 г. Всеки земеделски стопанин посочва еднократно при заявяването на схемата една предпочитана година от референтния период, за която доказва изкупените количества за определяне на подпомагането.

Представителите на браншовите организации, участващи в Консултативния съвет, са поискали за 2023 г. преходната национална помощ за сектора да бъде в размер на 71 млн. лв. и са предложили изчислени от тях ставки по сортовите групи. Те са били информирани от ръководството на МЗХ, че окончателният размер на подпомагането ще бъде утвърден със Закона за държавния бюджет за 2024 г. Консултативният съвет е гласувал при евентуална промяна в сумата за подкрепата поисканите от производителите ставки да бъдат преизчислени при запазване на същото процентно съотношение спрямо сегашното им искане.

По оперативни данни на МЗХ през 2023 г. са засети 2 282 ха с ориенталски тютюн или с 22,6% повече спрямо 2022 г. Произведени са 3 411 т, което е ръст от 33,5%, а средният добив от декар е увеличен с 8,7% до 150 кг.

Засетите площи с Вирджиния са 431 ха или с 26,7% по-малко в сравнение с предходната година. Продукцията е 373 т или намаление с 22,3%, при увеличен среден добив с 26,1 на сто до 116 кг/дка. Площите за реколтиране с Бърлей са 140 ха тази година или 20,9% по-малко спрямо 2022 г. Обраното количество е с 18,8% по-малко или 267 т при 3,2% ръст на средния добив до 192 кг/дка. Към 5 октомври 2023 г. в Регистъра на тютюнопроизводителите са вписани 7374 производители.

Относно искането на браншовиците тютюнът да бъде в ключен в обхвата на помощта de minimis, Кирил Вътев е казал: „Нашето предложение е никой в сектор „Земеделие“ да не бъде изключен от de minimis, при условието да бъдат подпомогнати най-малките, които не са получили нищо по друга мярка или интервенция“.

(ПЗ)