По предварителни данни, през 2023 г. продукцията от пшеница и ечемик нараства респективно с 5,8% и 20,8% спрямо предходната година, в резултат на увеличение както на реколтираните площи, така и на средните добиви (поради благоприятни климатични условия при развитието на есенните култури), пише в аналитичния материал „ Ситуация на пазара на зърнени и маслодайни култури в България, декември 2023 г.“, публикуван на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните, на 13. 12. 2023 година.
Същевременно, прибраното количество рапица се свива с 21,3%, като повишената продуктивност на единица площ не е достатъчна да компенсира спада на площите с маслодайната култура, се посочва в информацията.
На този етап реколтата от царевица и слънчоглед, се оценява съответно с 10,3% и 23,3% под нивото от 2022 г. И при двете култури се отчитат по-ниски средни добиви, под влияние на продължителните периоди на сухо и горещо време през лятото на 2023 г., а при слънчогледа това е съчетано и с намаление на реколтираните площи, отбелязват анализаторите.
По оперативни данни към началото на м. Декември 2023 г., засетите площи с пшеница и рапица за реколта `2024 са съответно с 6,4% и 13% по-малко в сравнение с предходния стопански сезон, докато тези с ечемик отбелязват ръст от 26,5%.
Средно за страната, към м. ноември 2023 г. пшеницата, ечемикът, царевицата и слънчогледът се търгуват в границите от 36,3% (царевица) до 42,1% (фуражна пшеница) по-евтино, отколкото по същото време на 2022 г.
През следващите месеци се очаква цените на зърнените и маслодайните култури в България да останат сравнително ниски, като конкретните стойности ще зависят от развитието на международните пазари, правят прогноза от МЗХ.
Източник: