• Home
  • Новини
  • ЕК одобри българска схема за държавна помощ за стопани, произвеждащи пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед
07.03.2024

ЕК одобри българска схема за държавна помощ за стопани, произвеждащи пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед

By praadmin 0 86 Views

Европейската комисия одобри българска схема в размер на приблизително 61,3 милиона евро (120 милиона лева) за подпомагане на земеделските стопани, производителите на зърно и маслодайни култури в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г., за да се подкрепят мерки в сектори, които са от ключово значение за ускоряване на екологичния преход и намаляване на зависимостта от горива. Това съобщение е публикувано днес на официалния сайт на Представителството на Европейската комисия в България.

Съгласно схемата, подкрепата ще се състои от помощ в ограничен размер под формата на преки безвъзмездни средства. Мярката ще бъде отворена за производители на пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед, които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна, пише в съобщението.

В допълнение се обяснява, че съгласно българската схема помощта 1) няма да надвишава 280,000 евро на бенефициер; и 2) ще бъде предоставена не по-късно от 30 юни 2024 г. Комисията е стигнала до заключението, че схемата е необходима, подходяща и пропорционална за преодоляването на сериозни затруднения в икономиката на държава членка в съответствие с член 107, параграф 3, буква б) от ДФЕС и условията, определени във Временната рамка за мерки при кризи и преход. Въз основа на това Комисията одобрява схемата съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.

От Министерството на земеделието и храните припомнят, че Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ вече взе решение за откриване на прием на заявления по схемата от 20 март до 9 април 2024 г. Указанията са публикувани на сайта на прилагащия орган – ДФ „Земеделие“.

Повече информация относно временната рамка при кризи и преход и други действия, предприети от Европейската Комисия за справяне с икономическото въздействие на войната на Русия срещу Украйна и за насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии може да бъде намеренана този линк.

(ПЗ)