Хербицидни предложения на БАСФ за контрол на плевелите в житни култури – сезон 2020
Цветан Личев, Регионален търговски мениджър на БАСФ България – Решения в земеделието за Западна и Централна Северна България (на снимката), представи хербицидните предложения на БАСФ за контрол на плевелите в житни за сезон 2020, пред производители от региона на техническа среща, порведена в края на февруари т. г., в РИУ Правец. Ето и неговия коментар, в резюме:
Основен компонент в технологията на БАСФ в борбата срещу плевелите при житни култури е Биатлон 4D. Един продукт, който благодарение на вашето доверие (б. р. – на земеделците) за кратко време успя да достигне близо 4 млн. третирани декара през 2019 година.
Биатлон 4D за борба с широколистни плевели във всички житни култури. Новият голям хербицид.
През последните няколко години основната тема, която се обсъжда по полето е контролът на трудните плевели. Колко от познатите хербициди са ефикасни срещу тях? Качеството на хербицидите започна да се определя от тяхната способност и сила, с която те могат да се справят с: великденче, мак, лепка, мъртва коприва, теменужка, здравец и други. Това са плевелите, които поставихме през последните години в графа: трудни за контрол плевели. Интересен факт е, че масовата употреба на няколко продукта през последните 10 години е в основата на намножаването на тези плевели, точно поради липсата им на ефикасност. Още по-интересен факт е, че точно тези хербициди сега излизат пред вас със заявката, че успешно могат да се справят именно с плевелите, които са се намножили именно поради тяхната употреба.
Вие, сте изправени пред избор на кой продукт да се спрете – на сигурното решение или на заявки на фирми с техните продукти.
Как се разви Биатлон 4D през последните 3 години?
Той достигна 4 млн. декара третирани площи. Продуктът постигна третиране на тези декари заради неговите качества и затова, че той е категорично решение срещу трудните плевели. И към момента (25.02.2020 г.)- великденчето, плевелът срещу който всички хербициди започнаха да се състезават и плевела,който миналата година създаде доста трудности в някои стопанства, вече напредва в развитието си. Отделни фермери вече започват да третират срещу великденче. Ако този плевел остане в пшеницата – ще пречи на братенето и на нормалното развитие на културата.
С Биатлон 4D – 25 дни след приложението в доза 4,5 г/дка – великденчето е напълно загинало. Същото се случва и с прерасъл мак с около 8 листа, на 25-ия ден е напълно загинал. При лепката също има категоричен контрол. Тези, които отглеждат Clearfield рапица, знаят колко трудна е борбата със самосевката в житни култури, които идват след рапица в сеитбооборота. Решенията срещу технологичната рапица са 2,4-Д или МЦПА (а. в.), а приложението на тези продукти е доста специфично предвид прозореца, в който те могат да се внесат – фаза на културата и температура. Ако не се спази нещо от това, добивът може да бъде увреден.Не така стоят нещата при Биатлон4D. Това е поредното доказателство за силата на продукта. Над 90% от самосевката е напълно загинала. Малкият процент растения, които остават, са силно потиснати и не успяват да цъфнат и да се осеменят.
Тази сила на продукта се дължи на комбинацията на активните вещества на Биатлон4D, заедно с аджуванта Деш, който спомага за прилепването и усвояването на активните вещества по-добре от плевелите. В случая еважен момента на смесване – аджувантите винаги да се слагат последни в резервоара.
Другата често срещана комбинация е Биатлон 4Dс Палас. При комбинирано заплевеляване от здравец, мак и див овес, който е широко застъпен в Централна и Северозападна България, комбинацията работи много успешно.
Обобщение: Биатлон 4D контролира плевелите, които другите не могат. Има много широк прозорец на приложение както на културата, така и във фазата на плевелите. Има и много широк температурен диапазон, което означава, че той запазва високата си ефикасност дори при големи температурни амплитуди.
В РЗ Технология в житни култури на фирмата, препоръките са:
За полетата, в които няма житно заплевеляване, Биатлон4D- в дози между 4 и 5 г/дка. За полетата, където има смесено заплевеляване и див овес, власатка, овсига, райграс – Палас.
Медакс Топ е растежен регулатор, нуждата от който е видима и ще нараства. Напоследък, започнаха да се отглеждат по-високи сортове, особено премиум пшениците, които са склонни към полягане. В тази връзка употребата на растежен регулатор има свое място в технологията, за да намали риска от полягането. Растежният регулатор на БАСФ е Медакс Топ.
сп. „Практично земеделие”
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.