Уеб базирана платформа ще проследява движението на ПРЗ от производителя до крайния потребител

By on 20.10.2020 0 163 Views

Уеб базирана платформа ще проследява движението на продуктите за растителна защита (ПРЗ) от производителя или вносителя до крайния потребител на произведената продукция, съобщи пресцентърът на земеделското министерство. Платформата ще бъде създадена и ще се администрира и поддържа от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Това е записано в проект на Наредбата за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита, публикувана за обществено обсъждане, се уточнява в съобщението.

 Създаването и поддържането на платформата цели подобряване на проследяемостта и контрола върху произведените и внесените в Република България ПРЗ, търговията с тях, употребата им в растителната защита и спазването на карантинните срокове.

В платформата ще се отразяват също проведените растителнозащитни мероприятия и торене, обясняват от МЗХГ.

 С наредбата се предлага още: при употребата на пестициди върху земеделски площи да се спазват отстояния от населените места, в зависимост от посоката на вятъра и вида на използваната техника. Транспортиране на третирани семена да се извършва само в специални чували, които не се използват повторно. Обработването на семена за посев с ПРЗ да се извършва в специализирани обекти или на площадки с контролиран достъп. Забранява се нерегламентираното изхвърляне, изгаряне и депониране на празните опаковки от продуктите.

 Земеделските стопани и професионалните потребители на ПРЗ са длъжни да водят записи за всяка употреба на ПРЗ, биологични агенти и торове, се предвижда още в проекта за наредбата. Данните се вписват в „Дневник за проведените растителнозащитни мероприятия и торене“ по образец, утвърден от изпълнителния директор и публикуван на интернет страницата на БАБХ. С наредбата се предоставя възможност Дневникът да се води както на хартиен, така и на електронен носител, като при необходимост земеделските стопани предоставят на контролните органи.

За целите на самоконтрола се изисква  земеделските стопани да изследват поне една растителна проба за остатъци от пестициди през текущата година, непосредствено преди прибиране на реколтата. Продукцията се прибира след изтичането на карантинния срок, посочен на етикета на вложения продукт, е записано в наредбата.

(ПЗ)

Leave a comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *